Foto: Pixabay

Naďa / / Zaujímavosti
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, koľko rokov sa dožijete? Možno to znie morbídne, no vedci skúmali najvyšší vek, ktorého sa môže človek dožiť a prišli k veľmi zaujímavému výsledku.

To, koľko rokov sa človek dožije nezávisí len od životného štýlu či genetiky, ktorú zdedí. Mnohokrát ľudský život skončí skôr, kvôli náhode či nešťastiu. Rozmýšľať nad tým, akého vysokého veku sa dožijeme je asi zbytočné, keďže nevieme, čo sa odohrá o hodinu, nie ešte na ďalší deň. Vedci sú tu však od toho, aby niekedy mysleli aj za nás a prišli so zaujímavým výsledkom v oblasti veku. 

V minulosti sa ľudia dožívali nižšieho veku, a preto ak sa v tom období dožil niekto stovky, bol akoby zázračný. Dnes môžeme mať aj my sami v rodine človeka, ktorý má cez 100 rokov. Čo však hovoríte na vek 115? S týmto číslom naposledy prišli vedci.

pixabay.com

Nový výskum, ktorý bol vykonaný v Holandsku zistil, že maximálny vek u žien je 115,7 rokov. U mužov je vek nižší – 114,1 rokov, no stále je to veľmi vysoké číslo. K tomuto záveru prišli štatistici v Tulburgu a na univerzite v Rotterdame. Spolu preštudovali údaje o viac ako 75 tisíc ľuďoch, ktorí zomreli v Holandsku za posledných 30 rokov.

Jeden z troch vedcov, ktorí boli prítomní pri výskume, profesor John Einmahl povedal, že dnes žijú ľudia v priemere dlhšie, no hranica najvyššieho veku nebola už veľmi dlho prekonaná. Určite preto existuje nejaký strop, ktorý človek jednoducho prežiť nemôže.

Samozrejme, toto nie je očakávaná dĺžka života, ktorú by mal každý splniť. Číslo 115 je akoby len ukazovateľom najvyššieho veku, ktorého sa človek môže dožiť, pokiaľ sa o seba dostatočne stará. Tieto zistenia sú veľmi podobné, ako tie, ktoré nedávno získala štúdia uskutočnená v Amerike. Výskumní pracovníci takisto hľadali dĺžku života a našli ju. Stanovili najvyšší vek na približne 115 rokov, pričom dodali, že väčšina ľudí sa dožíva najmä deväťdesiatky.

maxpixel.freegreatpicture.com

Tieto čísla však dokázala prekonať jedna žena, francúzka Jeanne Louise Calmentová, ktorá sa dožila ohromujúcich 122 rokov. Držiteľka svetového rekordu je doposiaľ najstaršou osobou, ktorá kedy žila. Narodila sa v roku 1875 a zomrela v roku 1997.

Či sa niekomu podarí prekonať rekord a bude žiť dlhšie ako Jeanne je otázne. Profesor John Einmahl sa však usiluje, aby jeho štúdia o veku vyšla už v nasledujúcich mesiacoch, vďaka čomu môže odhaliť aj kľúč k dlhšiemu životu.

Každopádne, nik nemôže žiť naveky a ak sa niekto dožije viac ako 100 rokov, je to naozaj veľmi pekné a najmä vysoké číslo.

Pozri aj: Uhádnete jej vek? Taiwanská dizajnérka svojimi fotografiami dráždi internet, pričom nikto neuhádne, koľko má naozaj rokov

iflscience.com
Komentovať (0)