Foto: Unsplash

Mysleli sme si, že ľavá hemisféra mozgu ovláda pravú stranu tela a zasa naopak?

Nová štúdia však naznačuje, že veci sú omnoho komplexnejšie. Popravde, fungovaniu mozgu nebolo v tomto smere nikdy úplne objasnené, keďže ide o veľmi komplikovaný orgán. Vedcom sa podarilo nájsť nové súvislosti medzi pohybom tela a jeho vzťah k jednotlivým hemisféram. 

Vedci z Washingtonskej univerzity demonštrovali v 3D pohyb končatiny, pričom sledovali jej rýchlosť, frekvenciu a pozície. Pomocou elektrokortikografie mohli pozorovať, odkiaľ vlastne prichádzajú jednotlivé signály a ako končatinu ovplyvňujú. Elektrokortikografia je metóda snímania signálov mozgov pomocou elektród, ktoré sú umiestnené na jeho povrch.

Aby sa mohli vedci vo svojom výskume dostať hlbšie ku koreňu problému, pozreli sa na troch pacientov trpiacich epilepsiou. Nezávisle od seba monitorovali činnosť ich mozgov. Pomocou elektród vedci pozorovali, ako mozog a jeho jednotlivé hemisféry ovplyvňujú opačné, no aj rovnaké časti tela. Pozorovaním sa im podarilo prísť na to, že mozog a jeho hemisféry fungujú, tak ako sme si mysleli, avšak zároveň ovplyvňujú aj rovnaké strany.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal (or Mycal hehehe) (@berkshire_mushrooms),

Vedci sa však nemôžu tešiť predčasne. Tým, že pacienti trpeli epilepsiou, boli akosi „ľahším terčom“, než mozog zdravého človeka. Jasné však zostáva, že mozog vôbec nie je jednoduchý na pochopenie. A už vôbec nie spôsob, akým ovplyvňuje zbytok tela.

Viac odpovedí nám môže priniesť práve elektrokortikografia. Tá otvára dvere do sveta neurovedy, ktorý bol doposiaľ pre ľudstvo nepoznaný. V tomto prípade je veľmi dôležitý ďalší výskum, no vedci už teraz môžu viac menej s istotou potvrdiť, že obe hemisféry zohrávajú pre každú stranu tela rovnaké množstvo roboty. Každá z nich však iným spôsobom.

sciencealert.com
Príbehy
0
Komentovať (0)