Lucia Mužlová / / News
Dokážete si predstaviť, že celé mesto, v ktorom žijete, by bolo čisto vegetariánske? Nedávno zvolená starostka mesta Turín, Chiara Appendino, sa zaviazala, že vegetariánska...

Dokážete si predstaviť, že celé mesto, v ktorom žijete, by bolo čisto vegetariánske? Nedávno zvolená starostka mesta Turín, Chiara Appendino, sa zaviazala, že vegetariánska strava, a teda ochrana životného prostredia, zdravia a zvierat, bude pre ňu prioritou číslo jedna. Spoločnosť sa však hneď ohradila, pretože taliansky región Piedmont, v ktorom sa Turín nachádza, je domovom slávnych pokrmov z mäsa a taktiež preslávených mäsových výrobcov. 

Chiara Appendino je vychádzajúcou hviezdou v tzv. „Five Star Movement“, čo je politická skupina vedená bývalým televíznym komikom, ktorá získala pevnú pôdu pod nohami v miestnych voľbách. Beppe Grillo, vedúci skupiny často píše na svojom blogu chvály práve na vegetariánstvo.

vegetarianskemesto2
inhabitat.com

Ako chce teda Chiara Appendino vytvoriť čisto vegetariánske mesto? Zatiaľ sa na verejnosť nedostali žiadne podrobnosti o stratégii, no verejnosť očakáva, že stratégia bude upriamená na školské vzdelávanie a výučbu o zdravej výžive. Nájdu sa však aj odporcovia, ktorí s týmto „režimom“ nesúhlasia. Jedlá ako „Brasato al Barolo“, a teda dusené mäso na víne, alebo „Vitello Tonnato“, čo je teľacie na tuniakovej omáčke, no aj mnohé ďalšie, to všetko sú tradičné jedlá, ktoré sa v tomto regióne v kuchyni pripravujú po celé stáročia a trúfam si povedať, že sú aj národným dedičstvom. Samozrejme, pripravujú sa z toho najkvalitnejšieho mäsa.

vegetarianskemesto3
inhabitat.com

Mnohí členovia „Five Star Movement“ sa hlásia k vegetariánstvu či dokonca aj vegánstvu. Populárna tvár strany, Luigi di Mario, dokonca na oslavu svojich 30. narodenín dostal vegánsku tortu a všetci jasali. Vegetariánske mesto sa síce javí ako jedna z popredných tém tejto strany, no je to vcelku bizarné, pretože k oveľa vážnejším témam nevedia zaujať svoj názor a postoj. Chiara Appendino však tvrdí, že chce, aby sa Turín zbavil nie len mäsa, ale dokonca aj vajec a živočíšnych výrobkov a produktov. To už snáď ani nebude typické talianske mestečko.

vegetarianskemesto4
Alamy Stock Photo

V posledných rokoch v Turíne vzniklo viac ako 30 nových vegánskych, či vegetariánskych reštaurácií, čo zrejme podnietilo mienku aj samotných obyvateľov. Byť vegetarián alebo vegán je v dnešnej dobe vcelku „in“ a keď niekto príde s takýmto bodom na svojom programe, niet divu, že to zožne úspech.

vegetarianskemesto5
pixabay.com

Aký na to máte názor vy? Je toto tá správna cesta k tomu, ako sa starať o životné prostredie a ako ho ochraňovať? Ja si osobne myslím, že byť vegetariánom alebo vegánom, dokonca aj mäsožravcom, je v poriadku. Neprikláňam sa ani na jednu stranu, no trochu nesúhlasím s tým, že by sa mali postupom času vytratiť všetky tradičné prvky danej krajiny, regiónu. Ochrana nespočíva len v životnom prostredí. Keď sme schopní ochraňovať historické budovy, múzeá a staré stromy, prečo nie sme schopní ochrániť zvyky a tradície, ktoré vlastne vyjadrujú našu podstatu?

zdroj: interez.sk (Lucia M.), inhabitat.comindependent.co.uk

0
Komentovať (0)