Foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

V Rusku sa ani tento rok 9. mája neuskutočnia pochody Nesmrteľného pluku.

V Rusku sa ani tento rok, už druhýkrát po sebe, počas 9. mája z bezpečnostných dôvodov neuskutočnia žiadne pochody organizované hnutím Nesmrteľný pluk na pripomenutie si pamiatky na účastníkov druhej svetovej vojny. S odvolaním sa na spolupredsedníčku ústredného štábu hnutia a poslankyňu Štátnej dumy za stranu Jednotné Rusko Jelenu Cunajevovú o tom v utorok informovala agentúra AFP.

V súvislosti s existujúcimi hrozbami pre bezpečnosť verejnosti sa ústredný štáb Nesmrteľného pluku rozhodol nezorganizovať pochod v roku 2024 v prezenčnej forme,“ povedala Cunajevová.

Ľudia s fotografiami

Už viac ako desať rokov v Deň víťazstva v druhej svetovej vojne, ktoré sa v Rusku oslavuje 9. mája, pochodujú ulicami ruských miest ľudia nesúci fotografie svojich príbuzných — účastníkov Veľkej vlasteneckej vojny, odbojárov, väzňov koncentračných táborov či tých, ktorí prežili blokádu Leningradu.

Za éry prezidenta Vladimíra Putina pochody podporuje Kremeľ. V roku 2022, keď Rusko rozpútalo vojnu proti Ukrajine, sa pochod v Moskve konal aj za jeho účasti. Putin vtedy v ruke držal portrét svojho otca.

Aj radnica v Petrohrade, kde sa Putin narodil, oznámila, že pochod Nesmrteľného pluku sa bude konať virtuálne.

Toto rozhodnutie zrejme súvisí s nárastom útokov ukrajinských síl bezpilotnými lietadlami a raketami najmä na ciele v ruských regiónoch ležiacich pri hraniciach oboch krajín. Prišlo aj po nedávnom útoku militantov napojených na tzv. Islamský štát na koncertnú sálu a nákupné centrum neďaleko Moskvy, pri ktorom 22. marca zahynulo najmenej 144 ľudí.

Prvý pochod Nesmrteľného pluku sa prvýkrát konal v sibírskom meste Tomsk v roku 2012, no odvtedy sa toto podujatie rozšírilo do celého Ruska.

Uložiť článok

Najnovšie články