Foto: Danish Defence

Kvôli únikom zvolali na dnešok dve severské krajiny krízové ​​štáby.

Seizmické stanice vo Švédsku, Nórsku a Fínsku v pondelok zaregistrovali dve explózie blízko miest únikov z plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 v Baltskom mori. Seizmológ Björn Lund z Uppsalskej univerzity, ktorý patrí do švédskej národnej seizmologickej siete, uviedol, že prvý výbuch zaznamenali skoro ráno juhovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm. Neskorší a silnejší výbuch sa odohral v noci severovýchodne od ostrova a rovnal sa zemetraseniu s magnitúdom 2,3.

„Veľmi dobre vieme, ako vyzerá podvodný výbuch. A v tomto prípade nie je pochýb o tom, že to nie je zemetrasenie,“ vyjadril sa Lund.

Aj nemecké geologické výskumné centrum GFZ uviedlo, že seizmometer na Bornholme v pondelok, a teda v deň, keď tlak v plynovodoch dramaticky klesol, dvakrát zaznamenal otrasy zeme. GFZ však odmietlo špekulovať o tom, či namerané hodnoty súviseli s únikmi potrubí, ktoré sú v blízkosti ostrova.

Dánske a Švédske úrady pre úniky vydali výstrahy pre dopravu a Dánsko pri nich zriadilo oblasti zákazu, aby sa tam nepribližovali lode.

Môže ísť o sabotáž

Hoci príčina únikov na plynovodoch, ktoré sú určené na privádzanie zemného plynu z Ruska do Európy, nie je známa, kolujú obavy zo sabotáže. Tak dianie podľa agentúry AP nazval už napríklad poľský premiér Mateusz Morawiecki a aj hovorca Kremľa povedal, že „nemožno vylúčiť žiadnu verziu“.

Najnovšie články