foto: pxhere ilustračné)

Búrka spôsobila silným vetrom značné škody.

V utorok podvečer sa na oblohe v Michalovciach vyskytol podivný jav. Jav bol zaznamenaný zatiaľ na jednej dostupnej fotografii, ktorú uverejnil v diskusii na portáli meteoinfo.sk pán Miroslav Janočko.

Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom Facebooku, nejednalo sa o tornádo ale o microburst.

V statuse jav SHMÚ vysvetľuje takto: „Izolovaná búrka prišla do oblasti od juhovýchodu až juhu. Nevykazovala žiadne špeciálne črty či vývoj. Čo sa podmienok týka, vzduch bol veľmi teplý (teplota 32-33 °C), no dosť suchý, relatívna vlhkosť 32-35 %. V takýchto podmienkach búrky zvykne sprevádzať silný vietor, ktorý sa však vyskytuje len na veľmi malom území. Ide o jav zvaný microburst, teda v dôsledku náhleho prepadu vzduchu v zostupnom prúde búrky pozorujeme na zemskom povrchu silný vietor (microburst je teda veterný jav, nie zrážkový, ako sa často nesprávne zamieňa). Vzniká tak, že vo vzduchovej bubline padajúcej k zemi v zostupnom prúde búrky dochádza v suchom vzduchu k výraznému výparu dažďových kvapiek a topeniu krúp, čoho dôsledkom sa vzduchová bublina ochladzuje. Ochladzovaním je ťažšia, a teda rýchlejšia, čo spôsobí silný nárazový vietor na zemskom povrchu, no len vo veľmi malej oblasti (niekedy môže byť vidno aj slabú rotáciu v smere hodinových ručičiek). Verzia tornáda by vyžadovala skôr vlhšie prostredie, prípadne organizovanú, trochu deformovanú líniu búrok.“

Ukážka microbustru na videu

Silná búrka zasiahla aj stanicu SHMÚ. Za krátky čas sa teplota vzduchu ochladila z 31°C na 19°C a v priebehu 10 minút padlo až 10 mm zrážok. Nameraný bol náraz vetra viac ako 80 km/h.

Podľa portálu televízie Markíza narobila búrka značné škody. Z jednej z administratívnych budov bol odtrhnutý plech zo strechy, ktorý vietor odniesol niekoľko metrov preč. Vietor vyvrátil niekoľko kusov betónového stavebného materiálu, ktoré vážili stovky kilogramov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy