boredotherapy.com

Lucia Mužlová / / News
Mnoho úžasných druhov z ríše zvierat už na Zemi nenájdeme. Hlboko v prostredí malajzijskej divočiny sa však objavil klasický trpasličí slon, na ktorom však bolo niečo nezvyčajné, a to biele dlhé kly, ktoré rastú smerom nadol a do opačnej strany, ako je obvyklé.

Takéto kly pripomínajú skôr kly šabľozubého tigra, alebo teda smilodona, ktorý žil na území dnešnej Severnej Ameriky zhruba pred 2, 5 miliónmi rokov.

borneoslon3
facebook.com

Slona identifikoval tím odborníkov na divokú zver v štáte Sabah na ostrove Borneo vo štvrtok, 11.8.2016. „Je to veľmi vzácny úkaz,“ povedal Sen Nathan, asistent riaditeľa zo Sabah Wildlife Department. „Nie sme si úplne istí, prečo má také kly. Mohla by to byť vrodená vada, no možno sa jedná o geneticky príbuzenský druh nejakého vyhynutého prehistorického slona. Veľmi podobný slon bol zachytený na kamere už v roku 2015 v tej istej lokalite.“

borneoslon5
dailymail.co.uk

Tento „nový“ druh slona sa trochu podobá na druh zvaný „deinotherium“, čo bol obrovský praveký slon, ktorý prežil až do Pleistocénu. Bol to príbuzný dnešným slonom, no bol oveľa väčší.

borneoslon1
wiki2.org

Odborníci majú v pláne vyslať zviera do rezervácie v Sabah, kde bude žiť vo voľnej prírode, no bude neustále monitorované pomocou špeciálneho zariadenia. „Kly pripomínajú prehistorického šabľozubého tigra, no je jasné, že nejde o príbuzné druhy,“ povedal Andrew Sebastian, zakladateľ spoločnosti Ecotourism and Conservation Society Malaysia.

borneoslon2
facebook.com

„Sledovanie voľne žijúcich živočíchov bude ešte zaujímavejšie,“ povedal Andrew. Taktiež je ale dosť možné, že takéto vzácne kly môžu medzi slonmi rivalitu. Bornejský trpasličí slon patrí medzi ohrozené druhy. V Sabah sa pred 10 rokmi vyskytovalo viac ako 2000 slonov a čoskoro sa chystá nové sčítanie a štúdia o ich živote. Najväčšou hrozbou pre slony paradoxne nie je pytliactvo, ale strata prirodzeného prostredia, čo je dôsledok modernizácie a neustáleho zvyšovania ľudskej populácie.

interez.sk (Lucia M.), channelnewsasia.com


Komentovať (0)