Lucia Mužlová / / Svet
O týchto záhadných obrovských guliach sme vám už jeden článok priniesli, a ak sa chcete dočítať viac, nájdete ho tu. Nedávno však vedci objavili...

O týchto záhadných obrovských guliach sme vám už jeden článok priniesli, a ak sa chcete dočítať viac, nájdete ho tu. Nedávno však vedci objavili ďalšiu podivnú guľu, pričom veria, že je z čias starovekej civilizácie. Kamenná guľa bola objavená archeológom menom Semir Osmanagić a našla sa v dedinke Podubravlje, v Bosne a Hercegovine. Čo o nej vedci zistili?

gula
telegraph.co.uk

Obrovská guľa je podľa všetkého najväčším a najťažším „kúskom“ v Európe. Polomer gule je 1,2 až 1,5 metra a materiál, z ktorého je zložená, zatiaľ nebol kompletne analyzovaný. Hnedá a červená farba na povrchu však ukázala prítomnosť železa, takže hustota hmoty je veľmi veľká.

gula2
dailymail.co.uk

Na základe hustoty určil Semir približnú hmotnosť, a to až 30 ton.

gula3
dailymail.co.uk

Prečo je teda tento objav taký významný? „Po prvé, bol by to ďalší dôkaz o tom, že južná Európa, Balkán a predovšetkým Bosna boli kedysi domovom pokročilých civilizácií. Z dávnej minulosti o nich nemáme takmer žiadne zachovalé písomné záznamy. Po druhé, je to dôkaz, že vlastnili špičkové technológie a dokázali vyrobiť rôzne geometrické tvary. Pozrite sa na pyramídy. Čo ak sa náhodou vyskytovali aj na tomto území,“ hovorí Osmanagić. 

gula4
dailymail.co.uk

Osmanagić skúmal žulové kamenné gule aj v južnej Kostarike, sopečné kamenné gule v západnom Mexiku a na Veľkonočných ostrovoch a potom obrátil svoju pozornosť k Bosne.

gula6
dailymail.co.uk

Vedú sa rôzne teórie, či túto kamennú guľu vytvoril skutočne človek, alebo príroda. Je teda výsledkom poveternostných stavov, zvetrávania a následného zhutňovania materiálu, alebo ju skutočne vytvoril človek pomocou doposiaľ neznámych nástrojov? Zatiaľ sa môžeme len domnievať. Pozrite si tento objav aj na krátkom videu.

[youtube Hxywlb-hhLY 720 410]Komentovať (0)