V lesoch Bosny našli túto obrovskú guľu, ktorá je možno dôkazom geniality starovekých civilizácií

Advertisements

O týchto záhadných obrovských guliach sme vám už jeden článok priniesli, a ak sa chcete dočítať viac, nájdete ho tu. Nedávno však vedci objavili ďalšiu podivnú guľu, pričom veria, že je z čias starovekej civilizácie. Kamenná guľa bola objavená archeológom menom Semir Osmanagić a našla sa v dedinke Podubravlje, v Bosne a Hercegovine. Čo o nej vedci zistili?

gula
telegraph.co.uk

Obrovská guľa je podľa všetkého najväčším a najťažším „kúskom“ v Európe. Polomer gule je 1,2 až 1,5 metra a materiál, z ktorého je zložená, zatiaľ nebol kompletne analyzovaný. Hnedá a červená farba na povrchu však ukázala prítomnosť železa, takže hustota hmoty je veľmi veľká.

gula2
dailymail.co.uk

Na základe hustoty určil Semir približnú hmotnosť, a to až 30 ton.

gula3
dailymail.co.uk

Prečo je teda tento objav taký významný? „Po prvé, bol by to ďalší dôkaz o tom, že južná Európa, Balkán a predovšetkým Bosna boli kedysi domovom pokročilých civilizácií. Z dávnej minulosti o nich nemáme takmer žiadne zachovalé písomné záznamy. Po druhé, je to dôkaz, že vlastnili špičkové technológie a dokázali vyrobiť rôzne geometrické tvary. Pozrite sa na pyramídy. Čo ak sa náhodou vyskytovali aj na tomto území,“ hovorí Osmanagić. 

gula4
dailymail.co.uk

Osmanagić skúmal žulové kamenné gule aj v južnej Kostarike, sopečné kamenné gule v západnom Mexiku a na Veľkonočných ostrovoch a potom obrátil svoju pozornosť k Bosne.

gula6
dailymail.co.uk

Vedú sa rôzne teórie, či túto kamennú guľu vytvoril skutočne človek, alebo príroda. Je teda výsledkom poveternostných stavov, zvetrávania a následného zhutňovania materiálu, alebo ju skutočne vytvoril človek pomocou doposiaľ neznámych nástrojov? Zatiaľ sa môžeme len domnievať. Pozrite si tento objav aj na krátkom videu.Share on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)

Advertisements