ooyuz.com

Lucia Mužlová / / News
Hamburg sa stáva ekologickejším mestom. Nielenže zakázali jednorázové kávové kapsule, ale aj plastové fľaše a ďalšie neekologické predmety. Určite ste sa už s kávovými...

Hamburg sa stáva ekologickejším mestom. Nielenže zakázali jednorázové kávové kapsule, ale aj plastové fľaše a ďalšie neekologické predmety. Určite ste sa už s kávovými kapsulami stretli. Stali sa veľmi populárne, a to najmä preto, že príprava kávy je s nimi oveľa jednoduchšia. Mesto Hamburg však zakázalo ich nakupovanie, používanie vo vládnych budovách a všetkých inštitúciách v meste. 

kavovekapsule3
naturalsociety.com

„Káva v kapsuliach je pomerne drahá a  má veľmi nízku ekologickú bilanciu,“ hovorí Jan Dube, hovorca ministerstva životného prostredia a energetiky. „Keďže je káva balená, spotrebuje sa obrovské množstvo obalov a my sme sa rozhodli, že to viac nechceme podporovať, najmä nie za verejné peniaze.“

Podľa hovorcu Dube bola v roku 2014 celková spotreba kapslí v Nemecku viac ako 3 miliardy kusov. V prepočte je to približne 64 miliónov kapslí len na 1,75 miliónov obyvateľov Hamburgu. Toto číslo je určite alarmujúce, a to najmä preto, že kapsule sa skladajú z hliníka a plastu, a teda je tento produkt takmer nemožné správne recyklovať. To je ako keď máte v balíčku cukríky a každý z nich je obalený ešte v ďalšom obale. Zbytočne veľa obalov, veľmi neekologický produkt. V obale sa navyše nachádza „len“ 6 gramov kávy a 3 gramy tvorí obal.

kavovekapsule7
Dolce Gusto

Spoločnosť Nespresso tiež zaujala k danej veci svoj postoj. „Prioritou je posunúť sa bližšie k princípom udržateľnej spoločnosti,“ povedala Diane Duperret, hovorkyňa Nespressa.

Zoznam zamietnutých produktov je však oveľa dlhší. Nielen kapsule, ale aj mnohé ďalšie produkty a dovolím si povedať, že aj zdroje znečisťovania životného prostredia, ako napríklad plastové fľaše, jednorázové príbory, farby, ktoré obsahujú biocídy a rôzne čistiace prostriedky, ktoré obsahujú vysoký podiel chlóru, boli pripísané na zoznam produktov, ktoré už Hamburg nebude viac podporovať. Kompetentní sa tiež zamerali na ekologickejšiu dopravu. Do budúcna plánujú zvýšiť počet elektrických vozidiel, čo sa týka mestskej dopravy.

kavovekapsule1
twitter.com

Aj keď stať sa ekologickým, alebo aspoň ekologickejším mestom, je dnes povedzme normálne, Hamburg je jedno z prvých miest, ktoré zašlo až tak ďaleko. Dokonca nielen mesto ako celok, ale aj jeho obyvatelia prejavili vôľu niečo zmeniť. Nové zákony, nariadenia a vyhlášky, ktoré sa postupne zaviedli, sú výsledkom niekoľkoročnej práce.

„Podklady sme pripravovali niekoľko rokov. Bolo potrebné riešiť problémy do najmenších detailov. Hlavným cieľom bolo, aby sme verejné peniaze, čo je cca 250 miliónov € ročne, využili na to, aby šancu dostali aj ekologicky šetrnejšie produkty. Už viac nechceme podporovať ničenie životného prostredia,“ povedal Dube.

kavovekapsule4
EPA

Mesto Hamburg sa stretlo s pozitívnymi ohlasmi a ďalšie mestá vyjadrili svoj záujem zapojiť sa a prisvojiť si rovnaké či podobné ciele. Nové nariadenia síce platia len v štátnych inštitúciách a mestských vládnych budovách, no verejnosť sa taktiež postavila na stranu lepšej ekológie mesta. Čo sa týka spoločnosti Nespresso, zaujímajú sa o možnosti, ako znížiť negatívne dopady na životné prostredie a neustále inovujú svoje produkty. Cieľ číslo jedna je, aby bolo možné kapsule plne recyklovať. Namiesto skládky, by potom kapsule mohli končiť na recyklačných linkách. Prvým krokom bolo, že Nespresso zaviedlo tzv. zberňu kapslí, čo znamená, že firmy, spoločnosti, kancelárie, jednoducho povedané kolektív kolegov, môže dané kapsule odovzdať späť spoločnosti, a to buď na zberných miestach, alebo si použité kapsule pri ďalšej objednávke vyzdvihne priamo spoločnosť.

kavovekapsule6
axs.com

Pijete kávu v kapsuliach? U nás je to pomerne rozšírené, najmä v domácnostiach, ale taktiež vo firmách. Aký máte na to názor? Ja si osobne myslím, že by sme si z miest ako Hamburg určite mali brať príklad, alebo sa aspoň inšpirovať podobným spôsobom.

zdroj: interez.sk (Lucia M.), news.vice.com

 

Reklama
Komentovať (0)