brightside.me

Ľudia sa často nechajú oklamať tým, čo vidia na internete, v televízii alebo v časopisoch. Platí to aj o architektúre, štýlových domoch, bytoch a krásnom nábytku. Ľudia po celom svete žijú a bývajú v rôznych podmienkach, ktoré sa niekedy líšia od predstáv, ktoré sú v nás hlboko zakorenené.

Vo filmoch a časopisoch často vidíme nádherné domy a interiéry, ktoré obdivujeme. Médiá môžu našu mienku o tom, ako vyzerajú domy všade na svete, ovplyvňovať a teda máme akú-takú predstavu. Málokedy si však uvedomujeme, že to, čo vidíme na obrazovkách, sa značne líši od reality. Pozrite sa, v akých domoch v skutočnosti ľudia na svete žijú. Ak vás zaujíma, koľko v priemere vážia ľudia v rôznych krajinách sveta, určite nevynechajte tento článok.

Japonsko

bytyvosvete1
vimka.ru

Tokio je jedno z najdrahších a najhustejšie obývaných miest na svete. To je aj dôvod, prečo si len bohatí ľudia môžu dovoliť mať priestranný byt, či dom. Drvivá väčšina obyvateľov žije v malých minimalistických bytoch.

bytyvosvete2
vimka.ru

V malých bytoch je väčšinou len jedna miestnosť, ktorá slúži ako spálňa, obývačka a jedáleň. V rohu sa nachádza chladnička a jediný spôsob, ako sa dostať na balkón, je preliezť posteľ. Izba je však presvetlená a vizuálne máme dojem, že je väčšia ako v skutočnosti.

bytyvosvete3
vimka.ru

Na chodbe je šatník, kúpeľňa a dokonca aj mini kuchyňa, v ktorej majú obyvatelia všetko, čo potrebujú.

Španielsko

Väčšina obyvateľov dáva prednosť životu v bytových domoch. Takto vyzerá typická rezidenčná štvrť, ktorú nájdete v každom meste.

bytyvosvete4
pisocompartido.com

Vo väčšine bytov nájdete biele steny, kamenné podlahy a okná s roletami, či žalúziami. Tieto prvky pomáhajú ľuďom prežiť horúce letné dni. Keďže nie je bezpečné, aby takéto byty mali ústredné kúrenie, v zime v nich môže byť celkom chladno. Preto takmer v každom byte nájdete elektrické ohrievače. Vzhľadom k tomu, že v Španielsku sú účty za elektrinu pomerne vysoké, takmer najvyššie spomedzi všetkých štátov Európy, nieje tento spôsob vykurovania príliš efektívny.

bytyvosvete5
pisocompartido.com

Jedlo sa často podáva v obývačke. Aj keď majú tieto byty pomerne veľké kuchyne, využívajú sa výlučne na varenie.

bytyvosvete6
pisocompartido.com

Švédsko

Typická rezidenčná štvrť vo Švédsku vyzerá takto.

bytyvosvete7
livejournal.com

Jeden z charakteristických rysov švédskeho spôsobu života je šikovné využitie podzemných priestorov. Ľudia tu častokrát uskladňujú bicykle, majú tu práčovne a niekedy aj súkromné posilňovne.

bytyvosvete8
livejournal.com

Každý apartmán má tiež úložnú skrinku v osobitnej miestnosti v suteréne. V byte obyvatelia uskladaňujú letné pneumatiky, lyže, kufre a iné sezónne či menej dôležité veci. Balkóny sú používané ako odpočinkové miesto.

bytyvosvete9
livejournal.com

Biele steny a biely nábytok sú typickým znakom svetoznámeho škandinávskeho dizajnu. Väčšina švédskych interiérov má svetlé akcenty a veľké okná bez žalúzií.

bytyvosvete10
poshouse.ru

Veľká Británia

Väčšina obyvateľov sa snaží vyhnúť životu v bytových domoch. Dávajú skôr prednosť životu na okraji mesta v domoch, ako sú tieto.

bytyvosvete11
livejournal.com

Vzhľadom k tomu, že ústredné kúrenie nie je nainštalované vo všetkých budovách, Briti sa snažia robiť všetko preto, aby sa zabránilo úniku tepla. Koberec nájdete takmer v každej izbe, nechýba dostatočné množstvo prikrývok a vo väčšine rodinných domov sa nachádza krb. Najviac neobvyklá vec zrejme je, že kohútiky majú zvyčajne na teplú a studenú vodu samostatné ovládacie prvky.

bytyvosvete12
airbnb.ru

Angličania si dávajú záležať, aby ich domov pôsobil prirodzene, mimoriadne príjemne a elegantne.

bytyvosvete13
airbnb.ru

Južná Kórea

Viac ako 80% kórejskej populácie žije vo výškových bytových domoch. Jeden z charakteristických rysov kórejských bytových domov je obrovské číslo budovy, ktoré je viditeľné z veľkej diaľky.

bytyvosvete14
livejournal.com

Môže sa to zdať divné, ale byty v Kórei nemajú chodby. Dokonca aj samotné slovo „predsieň“ môže znieť miestnym zvláštne, pretože ho nepoznajú. Vchod do bytu je zvyčajne veľmi malý (asi meter široký). Takže pri vstupe do bytu budete okamžite vidieť dvere, ktoré vedú do kuchyne alebo obývačky. V chodbe sa väčšinou nachádza malá dlažba a teda viete, že sa jedná o miesto, kde si máte vyzuť topánky.

bytyvosvete15
livejournal.com

Byty sú väčšinou malé. Izby sú však svetlé, vďaka veľkým oknám. V mnohých bytoch nenájdete sprchový kút ani vaňu. V kúpeľni sa však vedľa toalety nachádza odtok a sprchová hlavica, takže sa môžete osprchovať tam.

bytyvosvete16
livejournal.com
Príbehy
0
Komentovať (0)