Foto: Vintag

Sutherland Macdonald bol prvý muž, ktorý pôsobil ako profesionálny tatér vo viktoriánskej Británii. Dokonca mal vlastné štúdio, ktoré nenavštevoval len tak hocikto.

Sutherland Macdonald, to teda nie je veľmi známe meno. Vlastne mimo istých skupín, ktoré sa zaoberajú témou tetovania vášnivo a intenzívne, je toto meno celkom neznáme. Určite však už tušíte, že sme mu nevenovali článok len tak a má za sebou nejakú históriu. Áno, Macdonald bol prvým mužom vo viktoriánskom Anglicku, ktorý si otvoril vlastné tetovacie štúdio.

vintag.es

Potom, čo sa James Cook plavil do Južného Pacifiku, kde bola jeho posádka vystavená vplyvu polynézskych „tatérov“, bol tento nový trend prinesený do Európy. Tu sa stalo tetovanie veľmi úspešným a obľúbeným a rokmi stále naberalo na popularite. Podľa Macdonaldových slov bol on sám zasvätený do tetovania počas služby v britskej armáde.

vintag.es

Na mieste bývalých Tureckých kúpeľov si otvoril svoje štúdio a započal svoju kariéru na 76 Jermyn Street v Londýne. Vo viktoriánskom Anglicku nebol nikto pred ním, kto by pracoval ako tatér. V roku 1894 preto museli úrady zaradiť do svojich registrov nové profesionálne zameranie, ktorým bola práve tvorba tetovaní. A tak vzniklo slovo tatér, teda z angličtiny tatooist. Stalo sa tak spojením slov tattoo a artist, čiže tetovanie a umelec. Macdonald tak v Anglicku započal celkom novú éru, ktorá trvá dodnes.

vintag.es

Počas ďalších štyroch rokov si zachoval svoju pozíciu ako jediný anglický tatér, čo mu zabezpečilo hromadu dobrých a výnosných kšeftov. „Pri rozvoji tetovania ako umenia nebolo v Británii zaznamenané žiadne ďalšie štúdio, ktoré by vykazovalo oficiálnu, platenú činnosť,“ vysvetľuje Matt Lodder, prenášajúci na University of Essex.

vintag.es

Macdonald používal k svojej tvorbe ručné nástroje a neskôr sa posunul k elektrickému strojčeku, ktorý si dal patentovať ešte v čase otvorenia prvého štúdia. Zmienil sa, že v čase svojho pôsobenia tetoval rôznych ľudí od synov kráľovnej Viktórie až nórskych a dánskych kráľov. Tetovania sa stali nesmierne populárne naprieč celou Európou potom, ako sa britský kráľ Edward VII nechal so svojim synom tetovať v Jeruzaleme a Japonsku.

vintag.es

„Takmer štyridsať rokov navštevovali Macdonalda na Jermyn Street králi, aristokrati a rôzni iní členovia vtedajšej smotánky a odchádzali s nádhernými ornamentami zvečnenými na ich koži,“ napísal George Burchett vo svojej knihe Memoirs of Tattooist z roku 1953. „Zhovorčivý, inteligentný a urodzený muž, Sutherland Macdonald, sa choval k svojim zákazníkom ako k priateľom a tí s ním jednali ako s rovnocenným.“

vintag.es

To však ešte nie je všetko, Macdonald je tiež považovaný za autora využitia modrej a zelenej farby vo svojich prácach. Tým pádom je Sutherland Macdonald historickým tatérom, ktorý pomohol vytvoriť novú techniku a vyniesol svoju vášeň na piedestál slávy, kde sa stala jeho profesia uznávanou a rešpektovanou.

Pozri aj: Tetovanie helix valcuje Instagram. Po zhliadnutí týchto 25+ fotografií budeš chcieť jedno aj ty

mymodernmet.com, vintag.es
Uložiť článok

Najnovšie články