Foto: CC Wikimedia

Videli ste už niekedy na vlastné oči siedmu planétu v slnečnej sústave? Zajtra budeme mať možnosť vidieť plynného obra na nočnej oblohe.

Vo štvrtok 19. októbra dosiahne Urán pozíciu, kedy bude najbližšie k Zemi. Keď však zmieňujeme slovo blízko v debate o vesmíre vždy je dobre zmieniť, že sa rozprávame o relatívnych pojmoch. Keď sa k nám táto planéta dostane najbližšie, ako sa dá znamená to 2,7 miliardy kilometrov. Keď sú Zem a Urán od seba vzdialené najviac, rozdiel medzi nimi dosahuje 3,2 miliardy kilometrov. To znamená, že ide o udalosť, ktorá rozhodne stojí za zmienku.

Blízko v tomto prípade znamená, že Urán budeme môcť pozorovať voľným okom, no ďalekohľad či teleskop rozhodne pomôžu k autentickému zážitku. Magazín Astronomy tvrdí, že bude viditeľný počas celej noci, pretože v tom čase bude v polohe oproti Slnku. Naša hviezda sa teda postará o to, aby sme videli modro-zelenú planétu v plnej kráse.

Uranus

Jeho viditeľnosť dosiahne 5,7 bodov. Toto meranie sa používa na porovnanie toho, či je planéta viditeľná voľným okom. Akýkoľvek objekt, ktorý dosahuje viac ako 7 bodov je viditeľný voľným okom. Pre porovnanie, naše Slnko dosahuje bežne viditeľnosť 27 bodov. Pokiaľ ste fanúšikom Uránu a vlastníte teleskop, zrejme ste vyhrali jackpot. Vesmírne teleso bude by sa malo na nočnej oblohe vynímať naozaj krásne. Tak krásne sa nevynímalo od februára 1963 a dokonca budú viditeľné aj prstence planéty.

Najlepšie počasie má byť nad našim územím medzi polnocou a šiestou hodinou rannou. Takže už viete kedy je vaša chvíľa, ktorú nesmiete premeškať. Pre tých, ktorých Urán až tak nezaujíma, nočná obloha by mala byť v nasledujúcich dňoch zaujímavá aj inými telesami. Halleyho kométu sme síce nevideli od roku 1986 a najbližšie by mala byť viditeľná až v roku 2061. Aj napriek tomu však za sebou zanecháva trosky, ktoré sa premieňajú na roje meteoritov. Mali by byť viditeľné počas celého októbra, no svoj vrchol viditeľnosti by mali dosiahnuť v sobotu, 21. októbra.

Pozri aj: Ak by ma to zasiahlo, doslova by som sa vyparil. Scott Kelly, ktorý drží rekord za najdlhší pobyt vo vesmíre, prehovoril o svojich znepokojujúcich zážitkoch

ladbible.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy