Michal Blaško / / Lokál
Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom. Aj vďaka tomu sú Tatry stále jedinečným ostrovom divokej prírody.

Život v oblakoch je plný protikladov. Krehké kamzíčatká akoby ani nepatrili do tohto drsného prostredia. No na výčiny počasia sú výborne adaptované a naplno si užívajú život v týchto nehostinných podmienkach. Nenechajú sa zaskočiť ani jarným snežením. Počas leta vychádzajú do kráľovstva kamzíkov aj jelene a medvede, ktorých osudy sa nečakane prelínajú v období vášnivej jelenej ruje.

No najväčšou skúškou v živote kamzíkov je zima. Počas nej čelia hlbokému snehu, víchriciam, lavínam a hladu. Akoby to nestačilo, predátori sa pokúšajú uloviť oslabené zvieratá. A tak do kráľovstva kamzíkov prichádza aj najtajomnejší obyvateľ hôr – rys.

Film (50 min.) aktuálne dostupný na DVD a tiež na Vimeu (VOD). Príďte si však pozrieť nový dokument od tvorcov filmov Vlčie hory a Strážca divočiny – Erika Baláža, Karola Kaliského, Adama Bašteka a Jozefa Fialu, Život v oblakoch. Bratislavská premiéra bude už tento štvrtok o 19.hod a po filme sa budete môcť pozhovárať a dať otázky všetkým trom chalanom. Dlhoročná práca mapuje v tomto dokumente život kamzíkov, stretnete medveďa, jelene i rysa. Jedinečný dokument zo slovenskej divočiny.

Viac o premietaní 12. januára v Stredisku Kultúry Nové Mesto na Vajnorskej 21 na stránke OZ Cestou necestou, facebooku a lístky sú dostupné v predpredaji.

v-oblakoch

v-oblakoch2

v-oblakoch3

v-oblakoch4

arollafilm.com
0
Komentovať (0)