Lukáš Mužla / / Svet
Horu Uluru, či Ayers Rock pozná každý z nás. Ikonické miesto Austrálie je symbolom nehostinnej austrálskej púšti, ale aj bohatej a zaujímavej kultúry a náboženstva jej pôvodných obyvateľov. Viete čo Uluru v skutočnosti znamená v životoch Aborigéncov?

Uluru, Ayers Rock, Oolora. To všetko sú názvy jediného miesta v Austrálii. Poznáte ho celkom určite všetci, je totiž jedným z najikonickejších miest Austrálie, teda ak nerátame známu budovy opery v meste Sydney. Uluru je obľúbeným miestom turistov, obrazom austrálskych púští aj jedinečných prírodných krás. Málokto však vie, aký má táto hora skutočne význame pre Austrálčanov. Nie potomkov britských osadníkov, ale tých pôvodných. Pre kmene Aborigéncov má totiž Uluru nesmierny duchovný, ba až mystický zmysel.

Uluru je pieskovcový monolit, ktorý sa nachádza na domorodom území, dnes v národnom parku Uluru-Kata Tjuta v Severnom Teritóriu. Je to najväčší monolit na svete, ktorý sa týči do výšky až 348 metrov. Uluru je domorodý názov kmeňa Anangov, preto budeme v tomto článku používať práve tento názov. Celá oblasť bola domorodcom navrátená v roku 1985, odkedy je aj na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Napriek tomu na toto miesto prúdi každoročne množstvo turistov.

pixabay.com
pixabay.com

Táto oblasť patrila už od pradávna kmeňom Aborigéncov, ktoré dnes zaraďujeme do „skupiny“ Anangu, podľa spoločných čŕt ich tradičného jazyka. Protinožci pricestovali do Austrálie pred viac ako 50 000 rokmi, po dlhom putovaní z rodiska celého ľudstva, ktorým je údajne dolina rieky Omo v Afrike. Aborigénci sú v Austrálii ešte aj dnes veľkí odborníci na prírodu a všetko, čo je na našej Zemi prirodzené. Viete, čo pre nich v skutočnosti najznámejšia hora Austrálie znamená?

sbs.com.au
sbs.com.au

Podľa legiend a príbehov Aborigéncov bol svet pred mnohými tisíckami rokov beztvaré miesto. Až prví ľudia, zvieratá a rastliny vytvorili krajinu tak, ako ju poznáme dnes. Pôda Anangu-ov je dodnes posiata desiatkami duší týchto bytostí, ktoré nazývajú Tjukuritja. Legendy o vzniku hory Uluru sú rôzne. Tá najznámejšia hovorí o dvoch chlapcoch, ktorí sa hrali v blate po daždi a vytvorili aj samotnú horu. Ďalšia legenda hovorí o dvoch hadích bytostiach, ktoré viedli okolo obrovskej skaly množstvo súbojov. Týmito súbojmi a svojimi pohybmi „zjazvili“ skalu do dnešnej podoby.

inbedwithjoan.com.au
inbedwithjoan.com.au

V kultúre a náboženstve Aborigéncov sa objavuje jeden termín a to Dreamtime – „Snívanie“. „Snívanie“ označuje v tomto prírodnom náboženstve „obdobie mimo čas“, kedy po Zemi blúdili bytosti, postavy často obrovských rozmerov s nadprirodzenými schopnosťami. Podľa aborigénskej kultúry má byť hora Uluru dôkazom a výtvorom týchto bytostí. Práve preto je v ich kultúre a náboženstve tak dôležitá. Okrem toho je už viac ako 10 000 rokov miestom rituálov a rôznych náboženských slávností.

franklyhankblog.com
franklyhankblog.com

O tom, že Aborigénci Uluru využívajú k svojím náboženským a kultúrnym tradíciám už viac ako 10 000 rokov, svedčia okrem slov dnešných domorodcov aj mnohé maľby a archeologické nálezy v jaskyniach na hore Uluru a jej okolí. Maľby na stenách jaskýň sa venujú práve „Snívaniu“ a vzniku sveta tak, ako ho poznajú austrálski domorodci. Maľby rozprávajú príbehy ich predkov a keď domorodci chcú, môžu sa s nimi porozprávať aj „osobne“. Veria totiž, že konkrétne skaly na Uluru sú vlastne dávne duše ich predkov a jediným dotykom so skalou sa môžu s touto dušou spojiť.

e-perpustakaan.com
e-perpustakaan.com

Ak sa teda chcete raz vydať do Austrálie a vážite si tradície a zvyky jej pôvodných obyvateľov, z úcty k ním Uluru radšej z programu vynechajte. V Austrálii nájdete množstvo úžasných a prekrásnych miest, ktoré sa hore Uluru celkom určite vyrovnajú.

O krásach Austrálie, ale aj o nebezpečenstvách, ktoré číhajú v jej divokej prírode sa môžete čoskoro dozvedieť viac aj vo Vašom meste. Na Cestovateľskom kine vám ju totiž už v najbližších dňoch predstaví Jiří Jobánek, cestovateľ a sprievodca, ktorý si Austráliu zamiloval.

Cestovateľské Kino: Austrália (Jiří Jobánek)

18.1. – Kino Hviezda, Trnava

24.1. – KC Dunaj, Bratislava

Lístky na premietanie v KC Dunaj (BA) sú dostupné na tomto odkaze.

Cestovateľské kino
Cestovateľské kino
interez.sk (Lukáš M.)
0
Komentovať (0)