Foto: Wikimedia (Jason McELweenie, Anthony Quintano)

Nie je to tak dlho, čo sociálne siete ako Facebook, Instagram či dokonca Twitter zachvátila hromada príspevkov s rovnakým hashtagom.

#10YearChallenge. Čo má znamenať táto výzva? Nuž, vo svojom princípe je absolútne jednoduchá. Nabáda používateľov sociálnych sietí na to, aby na svoju nástenku zavesili dve porovnávacie fotografie. Jedna z nich je aktuálna, druhá je spred desiatich rokov. Znie to nevinne.

Bežného smrteľníka by ani nenapadlo sa zamýšľať nad tým, čo viac by mohla táto výzva predstavovať. Skôr než sa začnete ľakať, je nutné podotknúť, že ide o hypotézu, nie o overený fakt. V súčasnosti však žijeme v digitálnej dobe. To znamená, že akýkoľvek údaj, ktorý zverejníme, nemusí byť nutne zneužitý, no rozhodne môže byť použitý.

Keď sa výzva masovo rozbehla, redaktora internetového magazínu Wired, Kate O’Neill, zverejnila nasledovný tweet. „Ja pred desiatimi rokmi: Pravdepodobne by som sa pohrala vo Photoshope s mojou starnúcou profilovkou, do podoby mému, ktorý koluje po Facebooku a Instagrame. Ja teraz: Premýšľam, ako by sa tieto údaje dali využiť na vytvorenie algoritmu rozpoznávania tváre v súvislosti s progresiou veku a jeho identifikáciou.

Čo to znamená? Rozhodne nie to, že by mal byť čas na paniku. Nie je to však tak dávno, odkedy sa prevalila kauza s Cambridge Analytica, v ktorej bolo zneužitých 70 miliónov facebookových účtov. Teraz Facebook podsúva výzvu, v ktorej sa masovo ľudia podieľajú na zdieľaní svojich starých a aktuálnych fotografií s presne stanoveným časovým rozdielom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 鍾政均 Garfield Chung (@garfieldchung89),

Nemusí to nutne znamenať zlú vec, no zároveň táto výzva nemusí byť tak nevinná, ako sa zdá. Hovorca Facebooku však prehlásil, že ide o mém generovaný používateľmi. Facebook tiež pripomína, že používatelia si rozpoznanie tváre môžu kedykoľvek vypnúť. Trendu medzi tým podľahli státisíce ľudí, vrátane celebrít.

Kevin Hart

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kevin Hart (@kevinhart4real),

Jennifer Lopez

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jennifer Lopez (@jlo),

Bruce Jenner/Caitlyn Jenner

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Caitlyn Jenner (@caitlynjenner),

Janet Jackson

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Janet Jackson (@janetjackson),

Diplo

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa diplo (@diplo),

Zamyslime sa však, čo by táto výzva mohla znamenať, pokiaľ by skutočne išlo o výskum. Vďaka tomuto mému sa pod jediným hashtagom v súčasnosti nachádza ohromná databáza obrázkov, na ktorých sa nachádzajú ľudia s presným vekovým rozdielom. Pokiaľ sa pritom vezmú do úvahy len fotografie uverejnené na počiatku výzvy, teda v čase, kedy hashtag nie je zamorený falošnými obrázkami a humorom, vedci by tak mohli mať k dispozícii legitímne údaje.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Handojoss Sap (@handojoss),

Kde by sa niečo podobné dalo využiť? Možností je nespočetné množstvo a dokonca aj takých, z ktorých nebehá mráz po chrbte. Niečo podobné by sa teda dalo využiť pri pátraní po nezvestných deťoch. Ich vzhľad sa mení vo veľmi krátkej dobe. Keby existoval algoritmus, ktorý by dokázal predpokladať, ako pokročil s vekom ich vzhľad, pátranie by bolo omnoho jednoduchšie.

A to je len jedna z teórii. Stále však zostáva otázne, na koľko je vývoj podobnej technológie prostredníctvom nič netušiacich užívateľov sociálnych sietí etický. Ešte raz však pripomíname, že ide len o teóriu. Tá však nemusí byť tak ďaleko od pravdy.

wired.com
Uložiť článok

Najnovšie články