Antonio Canova / CC BY-SA

Zdá sa, že nezodpovednosť turistov je bezhraničná.

Aj keď v súčasnosti sú možnosti týkajúce sa cestovania obmedzené, turisti nie sú o nič menej nezodpovední. Dôkazom je muž, ktorý kvôli fotografii poškodil 200-ročnú taliansku sochu.

Taliansky portál Adnkronos informoval o nezodpovednom rakúskom turistovi, ktorý poškodil sochu pravdepodobne z roku 1804, píše web Insider. K incidentu došlo neďaleko Benátok v meste Possagno v Múzeu Gipsoteca Antonio Canova, kde si turista sadol na sochu Venus Victrix, aby sa mohol odfotografovať. Poľutovaniahodný čin muža, počas ktorého sa časť sochy odlomila, sa podarilo zachytiť aj na videozáznam. Našťastie, nejde o mramorový originál, ale o sadrový odliatok sochy.

Turista sa za svoj skutok ospravedlnil

Prostredníctvom Facebooku sa múzeum vyjadrilo, že turista zlomil soche niekoľko prstov na nohe, pričom pri odchode o svojom prešľape nikoho neupovedomil. Poškodenie si všimol o niekoľko minút neskôr jeden zo zamestnancov múzea. Našťastie, odlomené časti sochy sa podarilo nájsť a sadrový odliatok je možné pomerne jednoducho opraviť. Múzeum dodáva, že to nie je prvý prípad, kedy musí socha podstúpiť úpravy.

Taliansky portál la Repubblica informoval, že socha prišla o hlavu ešte počas prvej svetovej vojny, tesne po vianočnom bombardovaní v roku 1917. Opravená bola až o desaťročia neskôr, konkrétne v roku 2004.

Identita turistu zverejnená nebola, pre portál Il Fatto Quotidiano sa však vyjadril starosta Possagna,Valerio Favero, ktorý hovorí, že muža sa vďaka kamerovému záznamu podarilo identifikovať. Okrem toho, každý návštevník múzea sa kvôli koronavírusu musí pri vstupe podpísať, čo pátranie výrazne uľahčilo. Muž sa ku skutku neskôr priznal a napísal e-mail, v ktorom sa ospravedlnil. Dodal, že výlet bol oslavou jeho 50. narodenín a to, že sochu poškodil, si neuvedomil.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )