Lucia Mužlová / / Série
Každý jeden človek sa celý život snaží byť vnímavý a vzdelaný. Veľa čítame, skúšame nové veci a aj sa nové veci učíme každý deň....

Každý jeden človek sa celý život snaží byť vnímavý a vzdelaný. Veľa čítame, skúšame nové veci a aj sa nové veci učíme každý deň. Už ste však niekedy premýšľali nad tým, koľko toho o našom tele vlastne vieme? Je to úžasný a jedinečný stroj, mechanizmus, ktorý spúšťa a je centrom tisícov procesov. Tu sú niektoré skutočne zaujímavé fakty o ľudskom tele, ktoré sa dejú, zatiaľ čo vy čítate tento článok.

Náš hmat je veľmi ostrý. Ak by naše prsty boli takej istej veľkosti ako Zem, mohli by sme prstami cítiť rozdiel medzi autami a budovami.

body3
wikipedia.org

Systém krvných ciev, žíl a vlásočníc dosahuje dĺžku až 150 000 km. Celý svet by ste obišli dvakrát.

Ostrosť nášho zraku je ohromujúca. V prípade, že by Zem bola plochá doska, v noci by sme videli horieť plameň sviečky, ktorý by bol od nás cca 50 km vzdialený.

Keď sa červenáte, aj vnútro sliznice vášho žalúdku sa sfarbí do červena.

Ľudský mozog dokáže prečítať až 1000 slov za minútu.

Náš pupok je niečo ako dažďový prales. Vedci neustále objavujú tisíce nových baktérií, ktoré sa tam nachádzajú.

Keď sa zamilujete, váš mozog neustále uvoľňuje rovnakú sadu chemických látok. Je to ako by sme brali psychoaktívne drogy, ako napríklad amfetamín. Láska má aj akési vedľajšie účinky, ako napr. zvýšená srdcová frekvencia, strata chuti do jedla a spánku a intenzívny pocit vzrušenia.

Naše oči by mohli vnímať ultrafialové svetlo, ak by ho naše šošovky nefiltrovali. Niektorí ľudia, ktorí podstúpili chirurgický zákrok a bola im šošovka odstránená, hovoria, že vnímajú ultrafialové svetlo.

body2
britannica.com

Dospelý jedinec sa skladá z asi 7 000 000 000 000 000 000 000 000 000 atómov. Pre porovnanie, v Mliečnej dráhe sa nachádza približne 300 miliárd hviezd.

Sme oveľa silnejší, než si myslíme. Naša skrytá sila pramení z adrenalínu. Aby však nedošlo k mechanickému roztrhaniu svalov, naše telo odmieta svoju silu využívať naplno. Niektorí vedci sa domnievajú, že adrenalín nám pomáha zdvíhať ťažké vozidlá a obrovské kamene keď sa nachádzame v životu nebezpečných situáciách.

Sme vynikajúci bežci na dlhé vzdialenosti. V skutočnosti sme tí najlepší na planéte. Naši predkovia dokázali prenasledovať svoju korisť až dovtedy, kým neumreli na následky únavy.

Za 30 minút je naše telo schopné vyprodukovať také teplo, že by sme dokázali „uvariť“ až pol litra vody.

body1
goldlilys-media.com

Každý atóm v našom tele vznikol v dôsledku veľkého tresku pred 13,7 miliardami rokov. Atómy nášho tela sú teda miliardy rokov staré.

Ľudská kosť je rovnako silná ako žula. Kosť veľkosti škatuľky od zápaliek môže udržať až 9 ton.

V prípade, že by bol ľudský mozog počítač, mohol by vykonať až 38 tisíc biliónov operácií za sekundu. Svetovo najvýkonnejší superpočítač Blue Gene môže vykonať len len 0,002% z toho.

Pokračovanie na ďalšej strane…

0
Komentovať (0)