Lucia Mužlová / / LifeHacking
Aj napriek tomu, že každý má právo na vlastný názor, nemyslíme si, že mnohí budú súhlasiť s tým, čo austrálski vedci považujú za svetovo...

Aj napriek tomu, že každý má právo na vlastný názor, nemyslíme si, že mnohí budú súhlasiť s tým, čo austrálski vedci považujú za svetovo najškaredšie farbu. Je to nazelenalá hnedá ktorá sa v originálnom znení nazýva aj „opaque couche“. Nešťastný výber najmä preto, že táto farba sa používa aby odradila ľudí od fajčenia. Ale prečo je tento odtieň taký hrozný?

Hnedá a zelená sú samostatne celkom obľúbené farby, no táto kombinácia nie je zrovna farba našich snov, na ktorú by sme sa chceli pozerať každý deň.

farby2

Heather Humphrey, zakladajúca členka firmy Alder a Tweed to vysvetľuje nasledovne: „Nie je to nevyhnutne škaredá farba. Videla som v takej farbe napríklad nohavice a boli pekné. Ak však vyberáte farby do interiéru, táto farba pôsobí trochu mŕtvolne a celá miestnosť by pôsobila ako bez života. ľudia sa predsa chcú vo svojom byte cítiť šťastne a táto farba im uberá na nálade.“ To dáva zmysel.

Našťastie a možno aj chvalabohu, Heather ešte tento odtieň hnedozelenej nevidela na žiadnych stenách v bytoch, to však neznamená, že svet dizajnu interiérov je v bezpečí. Zdá sa však, že to nie je jediná farba, ktorá mení náš domov na „škaredý“ keď zaberá veľa priestoru na vaše stene. Tu sú aj ďalšie odtiene farieb, ktorým by ste sa mali vyhnúť.

Broskyňová

farby3

Táto farba bola populárna najmä v 60. rokoch minulého storočia no potom sa takmer úplne vytratila. Čo sa týka nejakého psychologického vplyvu, je povznášajúca najmä na bytových doplnkoch a oblečení, no hlavne v malom množstve. Nemali by ste ju aplikovať na veľké plochy ako sú steny a stropy. A ešte jedna vec, táto farba sa na stenách už naozaj nenosí, je až príliš „old school“.

Oranžová

farby4

Táto farba v nás evokuje až príliš veľký „wow“ efekt, no nie v dobrom slova zmysle. Je to príliš ohromujúca farba a dokonca môže stimulovať našu chuť do jedla.

Žltá

farby5

Maslovo žltá farba je síce celkom radostná farba, no je príliš jasná a navyše má trochu agresívny podtón, z čoho mnoho ľudí pociťuje úzkostné stavy. Je to rovnaké, ako v prípade oranžovej. Záchvat paniky z veľkej kompletne žltej miestnosti je niečo, čo určite nechcete zažiť.

Červená

farby6

Jasne červená farba v nás vyvoláva pocity hnevu, čo nie je ideálne ak sa doma chcete cítiť skutočne ako doma. Tiež sa neodporúčajú neónové krikľavé odtiene červenej, ktoré nám ťahajú oči.

Ružová

farby7

Pastelové odtiene, ako je napríklad aj táto ružová dokážu z miestnosti vysať všetok jas. Vzhľadom k tomu, že práve svetlé farby pozdvihujú našu náladu, mali by sme mať na pamäti to, že je to tak v prípade najmä nevýrazných odtieňov.

Nachádzajú sa tieto odtiene vo vašom interiéri? Ja osobne mám na stene odtieň broskyňovej, no hádam, že je to ešte stále v norme. Zatiaľ nepociťujem žiadne negatívne účinky na svoju osobu, alebo si ich aspoň neuvedomujem. Podeľte sa o svoje názory v komentároch.

zdroj: interez.sk (Lucia M.), housebeautiful.com

0
Komentovať (0)