foto: Designed by Freepik

Naše milované zvieratá mnoho krát túžia po pozornosti. A nie len v čase, kedy sa s vami chcú maznať.

Niekedy možno ide o volanie o pomoc, no my to nedokážeme rozlíšiť. Tento článok vám pomôže k tomu, aby ste vedeli, kedy je ten správny čas vziať vaše zvieratko k veterinárovi. Bohužiaľ, pravda je taká, že aj keď sa takéto fakty pripúšťajú len ťažko, vaše zvieratko môže ochorieť rovnako ako vy. Dobrý majiteľ by mal vedieť kedy treba investovať do svojho miláčika viac času.

Keďže vám mačka ani pes nemajú ako oznámiť, že ich čosi bolí, alebo sa necítia dobre, tu je zoznam symptómov, ktoré sprevádzajú ich ochorenia.

Odmietanie jedla

Pokiaľ vaše zvieratko odmieta jesť viac ako deň, je to vážny dôvod pre návštevu veterinára. Najmä v prípade, že ich správanie je sprevádzané ospalosťou, zvracaním a odmietaním vody. Znížený apetít môže naznačovať rôzne ochorenia: infekciu, nádor, žalúdočné problémy či parazity.

Pixabay

Extrémny smäd

Pamätajte si, že psy a mačky, ktoré jedia suché granule pijú viac vody, ako tie, ktoré prijímajú vlhkú či šťavnatú stravu. Pozorujte koľko toho vaše zvieratko vypije. Menej vody môže viesť k dehydratácii, zatiaľ čo príliš veľké množstvo môže indikovať cukrovku, alebo zlyhanie obličiek. Bežný objem vody, ktorý psy príjmu je 20-60 mililitrov na kilogram ich váhy. Mačky príjmu 60-120 mililitrov plus obsah vlhkosti z jedla.

Vaše zvieratko sa skrýva

Každé zviera je iné a to sa viaže aj k ich povahe. Pokiaľ sa priateľské zviera však začne skrývať, je to zlé znamenie. Túžba ukrývania sa môže objaviť, pokiaľ zviera odmieta jesť, nechodí na toaletu alebo je vystavené stresu. Pokiaľ má mačka potrebu ukrývať sa na vysoké miesta, je možné, že ju trápia blchy.

Náhla agresia

Ak je vaše milé zvieratko odrazu agresívne, predtým než ho potrestáte mali by ste zistiť, aký má na to dôvod. Jedným z nich by mohla byť bolesť, preto sa zviera môže hnevať pri dotyku. Ďalšími dôvodmi môžu byť dentálne problémy, artritída, zranenia a infekcie.

Pixabay

Časté močenie

Pokiaľ vaša mačka alebo pes chodí často na toaletu, alebo má inú farbu moči, neignorujte to. Najmä nie v prípade, že má vaše zvieratko neúspešné pokusy pri používaní toalety. Pamätajte si, že šteniatka a staršie psi používajú toaletu o čosi častejšie. Avšak vážne zdravotné problémy môžu zvýšiť takéto správania zvieraťa v akomkoľvek veku.

Vaše zvieratko sa pričasto olizuje

Nadbytok čistenia u mačiek môže značiť zdravotné problémy. Jeden z dôvodov je, že miesto, kde sa mačka olizuje, môže svrbieť alebo byť boľavé zvnútra. Taktiež môžeme hovoriť o blchách alebo alergii. Niekedy sa mačky lížu aj v prípade stresu a úzkosti. Pokiaľ si váš pes líže labku medzi pazúrmi, oblasti pod chvostom alebo medzi bokmi je to znak alergie. Pokiaľ líže nezvyčajné objekty na zemi alebo na stene, môže to znamenať, že trpí syndrómom dráždivého čreva.

Niečo nie je v poriadku s očami vášho zvieratka

Červené oči, mokvajúce oči alebo posunuté viečka sú symptómami vírusových a bakteriálnych ochorení. Napríklad čistý očný sekrét u mačiek značí, že zviera trpí vírusom, zatiaľ čo žltý alebo zelený hovorí o infekcii.  Červené oči môžu byť dôsledkom zranenia, alergie alebo ochorenia rohovky.

Zviera spáva dlhšie, ako zvyčajne

Mačky spávajú 13-16 hodín denne a dokonca aj dlhšie, pokiaľ sú znudené. Aj napriek tomu existuje mnoho ďalších dôvodov, ktoré spôsobujú pridlhý spánok: stres, zápal podbrušnice, krvné ochorenia alebo oslabená imunita. Aj pokiaľ sa vám zdá zviera v poriadku, vždy je lepšie ísť k veterinárovi, aby ste si boli istí. U psov môže dlhý spánok značiť problémy so štítnou žľazou, cukrovku, infekcie alebo takisto stres.

Unsplash

Zmenená srsť

Choré mačky nemajú silu na oblizovanie svojej srsti, ktorá je následne zanedbaná. Jedným z dôvodov môže byť artritída. Pokiaľ vaše zviera priveľa pĺzne, tiež nejde o priaznivý jav. Pes alebo mačka môžu trpieť kožnými ochorenia, môžu im chýbať vitamíny, alebo dokonca môže ísť o nádor.

Iná farba ďasien

Psy a mačky majú zvyčajne ružové ďasná, okrem tých, ktoré sa už narodili s čiernymi. Pokiaľ sa ich farba zmení počas života, mali by ste ísť k veterinárovi. Biele ďasná značia stratu krvi, červené zas vysokú horúčku, infekciu alebo dentálne problémy. Ak sa vášmu zvieratku zafarbia ďasná na modro, alebo fialovo ide o znížený prívod kyslíka. Žltá farba značí problémy s pečeňou.

Vaše zvieratko neustále hľadí na stenu

Kognitívna dysfunkcia, kŕče alebo nevoľnosť môžu byť symptómami zranenia hlavy, nádorov, otravy, infarktu a mnohého ďalšieho.

Pozri aj: Keď sa pes tvári previnilo, v skutočnosti to znamená niečo úplne iné

brightside.me
Príbehy
0
Komentovať (0)