Lucia Mužlová / / Svet
Planéta Zem nás nikdy neprestane prekvapovať. Dnes sme si pre vás pripravili článok o zvláštnom strome. Je to druh, ktorý rastie v južnej Afrike a jeho miazga...

Planéta Zem nás nikdy neprestane prekvapovať. Dnes sme si pre vás pripravili článok o zvláštnom strome. Je to druh, ktorý rastie v južnej Afrike a jeho miazga sa ešte aj v súčasnosti používa na liečenie niektorých zdravotných problémov. Samozrejme, už dlho sa dá táto alternatívna liečba nahradiť liekmi, no pre miestnych má stále veľký význam. Prečo je teda tento strom zvláštny?

Pterocarpus angolensis, inak nazývaný aj Muninga, je strom ako každý iný. Na prvý pohľad sa nezdá nijak zvláštny. Tento strom však skrýva niečo nezvyčajné.

strom1
boredomtherapy.com

Medzi miestnymi sa tento strom nazýva aj krvavý strom.

strom2
boredomtherapy.com

Keď rozrežete kmeň alebo konár tohto stromu, začne z neho vytekať miazga, ktorá má za úlohu „zalepiť“ a vyčistiť ranu, ktorá vznikla.

krvacajuci-strom
Nature World

Miazga je červenej až bordovo-červenej farby a nápadne pripomína krv.

strom4
boredomtherapy.com

Miestni používajú miazgu na problémy s očami, žalúdkom, dokonca aj na podporu tvorby materského mlieka. Toto drevo je veľmi vyhľadávaný druh najmä medzi výrobcami nábytku.

krvacajuci-strom
Nature World

Strom je až taký populárny, že jeho výskyt prudko klesá. Jeho miazga má síce liečivé účinky, no stále vyzerá ako z hororového filmu.

Keď by sme to trochu prehnali, dalo by sa povedať, že stromy krvácajú. Krvácajú práve kvôli tomu, že ich ľudia sekajú pre svoj vlastný úžitok. Samozrejme, že aj miestni ľudia siahali na jeho „život“, ale myslím si, že je to trochu odlišný prípad, ako odlesňovanie kvôli drevu. Zamyslite sa nad tým a podeľte sa o svoje názory v komentároch.

0
Komentovať (0)