Ako už všetci viete, čoskoro nás čaká dlhoočakávané divadlo. Zem sa už počas týchto dní pretína s dráhou kométy Swift-Tutle, ktorá za sebou zanecháva stopu...

Ako už všetci viete, čoskoro nás čaká dlhoočakávané divadlo. Zem sa už počas týchto dní pretína s dráhou kométy Swift-Tutle, ktorá za sebou zanecháva stopu plnú nečistôt, keďže z nej odpadávajú rôzne veľké čiastočky. Vyvrcholenie však má byť práve v noci z 12. na 13. augusta a podľa astrológov môžeme uvidieť túto noc  až 100 meteorov za hodinu. 

Článok pokračuje pod videom ↓
ephoto.sk
ephoto.sk

Princíp vzniku meteorického roja

Tento meteorický roj je najznámejší a určite aj najobľúbenejší hlavne kvôli obdobiu leta, kedy sú teplé noci veľmi vhodné na pozorovanie.

Kde na oblohe sledovať padajúce perzeidy?

Názov tohto meteorického roja je odvodený od súhvezdia Perzeus, z ktorého v tomto období vylietavajú meteory. Toto súhvezdie môžeme počas letného obdobia pozorovať na severnej oblohe celú noc, viditeľné je na severovýchode. Počas noci vychádza stále vyššie nad východný obzor. Pre sledovanie Perzeíd nie je nutné pozerať sa do jeho radiantu (myslený bod na oblohe, z ktorého zdanlivo vychádzajú meteory), meteory prelietavajú po celej oblohe, vždy však v smere od súhvezdia Perzeus.

perzeidy
Astronomický ústav SAV
perzeidy2
astrobb.sk
Uložiť článok

Najnovšie články