Lucia Mužlová / / Série
Jeden rodinný dom a dva dvojdomy v Berlíne generujú dokopy viac energie než v skutočnosti spotrebujú. Je to dokonca dosť na to, aby mohli...

Jeden rodinný dom a dva dvojdomy v Berlíne generujú dokopy viac energie než v skutočnosti spotrebujú. Je to dokonca dosť na to, aby mohli napojiť aj elektrické auto v garáži. Boli navrhnuté nemeckým dizajnérskym štúdiom v spolupráci so strojárenskou firmou BuroHappold. Tieto domy sú inteligentné, ekologické, udržateľné a sú vybavené technológiou, ktorá podporuje mobilitu, teda pohyb a fyzické zdravie.

berlindom1
Tobias Hein

Tieto tri domy sú súčasťou projektu „Holistic Living“, čo je v podstate holistický prístup k modernému dizajnu. Spája sa tu energetická účinnosť, mobilita a zdravie. Každá budova bola postavená s použitím prírodných, recyklovateľných materiálov. Steny, stropy a strechy sú vyrobené z dreva a hliny.

berlindom2
Tobias Hein
berlindom3
Tobias Hein

Okná na domoch sú zasklené až v troch vrstvách a domy sú tepelne izolované. Podlahové vykurovacie systémy a poskytujú stabilnú vnútornú teplotu po celý rok. Fotovoltaické panely inštalované na streche vytvárajú dostatok energie na pokrytie celkových energetických požiadaviek objektu. Táto energia sa používa aj na nabíjanie elektrického auta. Vďaka svojej vynikajúcej úrovni, čo sa týka energetickej náročnosti, budovy spĺňajú všetky požiadavky normy „Energy Plus“.

berlindom4
Tobias Hein
berlindom5
Tobias Hein
berlindom9
Tobias Hein
berlindom8
Tobias Hein
berlindom7
Tobias Hein
berlindom6
Tobias Hein

Okrem inovatívnych technológií, ekologicky šetrných materiálov a zodpovedných konštrukčných metód, domy zaručujú jedny z najvyšších architektonických štandardov. Z horných poschodí majú obyvatelia krásny panoramatický výhľad na okolie. Domy sú šetrné k životnému prostrediu a sami môžete vidieť, že aj ekologické domy môžu byť vysoko kvalitné a moderné.

zdroj: interez.sk (Lucia M.), inhabitat.comKomentovať (0)