Lucia Mužlová / / Zaujímavosti
Milovníkov minimalistickej japonskej estetiky určite poteší nový projekt maloobchodnej siete Muji. Tieto krásne chatky v sebe nosia jednoduchú, no pritom elegantnú značku. Nedávno bola...

Milovníkov minimalistickej japonskej estetiky určite poteší nový projekt maloobchodnej siete Muji. Tieto krásne chatky v sebe nosia jednoduchú, no pritom elegantnú značku. Nedávno bola v Tokiu v Midtown Garden predstavená kolekcia mikro domčekov, ktoré sú navrhnuté tak, aby bolo možné preskúmať, aké to je žiť viac udržateľným životný štýlom prostredníctvom minimalizmu. Tzv. Muji chatky, alebo Muji domčeky, boli vytvorené v spolupráci s dizajnérmi ako Naoto Fukasawa, Jasper Morrison a Konstantin Grcic. 

dom1
inhabitat.com

Dočasná expozícia Muji chatiek v sebe nosí jedinečný podpis všetkých troch dizajnérov. Jasper Morrison ich vytvára pomocou korku, Konstantin Grcic zase za pomoci hliníka a Naoto Fukusawa z dreva. Každý jeden domček je útulný a má mimoriadne ľahkú stopu, čo v preklade znamená, že ho možno veľmi ľahko premiestniť a „nainštalovať“ v podstate kdekoľvek. Celý projekt v sebe nesie jednu hlavnú myšlienku. Je to istý „útek z rušného mesta“.

dom2
inhabitat.com

Všetky tri mikro domčeky v sebe nesú tradičné japonské prvky, ktoré sú kombinované s moderným štýlom. Drevené chatky silne pripomínajú klasické drevené zruby, kde je prvoradý najmä dostatok prirodzeného slnečného svetla. To je zabezpečené pomocou sklenených posuvných dverí. Chatka je zakrytá šikmou strechou a dokonca sa tu nachádzajú aj tradičné japonské kúpele a kachle na drevo.

dom8
inhabitat.com
dom10
pinterest.com

Na rozdiel od drevených, v korkových chatkách sa nachádza minimalistická sprcha za predpokladu, že obyvatelia budú používať komunálny kúpeľný dom, ktorý sa nachádza v okolí. Veľkou výhodou korkovej chatky je, že materiál, z ktorého je vyrobená, pohlcuje zvuk, takže upozornenia od susedov, že ste príliš hluční, nečakajte.

dom4
inhabitat.com
dom5
inhabitat.com

Chatky, kde bol hlavnou „ingredienciou“ najmä hliník, majú výrazne minimalistický dizajn. Posuvné dvere sa otvárajú smerom do interiéru a celodrevená spálňa sa nachádza v podkroví. Ceny týchto chatiek sa pohybujú od 20 000 do 40 000 dolárov.

dom9
inhabitat.com
dom3
inhabitat.com

zdroj: interez.sk (Lucia M.), inhabitat.com

0
Komentovať (0)