Lucia Mužlová / / Série
Pedálujúci po uliciach Islambadu, Mohammed Ayub vyzerá ako bežný človek z „pracujúcej triedy“. To, čo si určil vo svojom živote ako cieľ, je však mimoriadne....

Pedálujúci po uliciach Islambadu, Mohammed Ayub vyzerá ako bežný človek z „pracujúcej triedy“. To, čo si určil vo svojom živote ako cieľ, je však mimoriadne. Každý jeden deň po práci o tretej hodine sadne na svoj bicykel a presunie sa do miestneho parku. Tam už na neho čaká približne 200 detí, ktoré sa chcú naučiť niečo nové. Poznajú ho pod menom „majster Ayub“.

islambad6
interactive.aljazeera.com

Všetko sa to začalo pred 30 rokmi, keď sa Ayub presťahoval do Islambadu, pretože tu získal prácu v miestnom hasičskom zbore. „Moja rodina ostala v malej dedinke a ja som bol v tomto meste sám, preto som chcel vo svojom voľnom čase robiť niečo, z čoho by bol úžitok,“ hovorí Ayub. S touto myšlienkou, ktorá mu neustále behala po rozume, sa raz opýtal chlapca, ktorý umýval autá, prečo v ten deň nebol v škole. Reakcia bola typická: „Moji rodičia sú chudobní a preto musím pracovať.“

islambad2
newzmagazine.com

Ayub priniesol chlapcovi zošit, ceruzku a gumu a spolu sa postupne učili rôzne veci, len tak, sediaci na zemi. Majster Ayub konečne našiel povolanie, ktoré ho napĺňalo.

islambad3
thedestinationsunlimited.com

Na druhý deň, chlapec priviedol svojho kamaráta. Ďalšie dni prišli ďalší a ďalší. Po týždni sa s trochou presviedčania v parku zhromažďovalo už 50 detí, ktoré sa prišli naučiť čítať a písať. Chodili každý deň po svojich odpracovaných hodinách.

islambad1
interactive.aljazeera.com

Dnes, s pomocou bývalých študentov a priateľov, majster Ayub učí každodenne vyše 200 detí, kresťanov a moslimov z chudobných štvrtí.

islambad4
thedestinationsunlimited.com

Majstrova vlastná skúsenosť s chudobou ho inšpirovala a poháňa ho neustále ďalej. Keď bol mladý, umrel mu otec a on sa musel postarať o 5 bratov a 3 sestry. Nielenže ich učil, ale popri tom aj tvrdo pracoval, aby sa nejako uživili.

islambad5
thedestinationsunlimited.com

Keď bol v roku 2008 hotel v Islambade zasiahnutý bombou, Ayub sa snažil pomôcť všetkým, ktorí to v tú chvíľu potrebovali. Sám utrpel popáleniny na rukách. Jazvy sú dôkazom toho, aká je práca hasiča náročná. Dnes má Ayub 58 rokov a jeho úloha v hasičskom zbore je predovšetkým administratívna. Sníva o vybudovaní školy s lavicami a počítačmi. Každý deň, skôr než začne výučba, deti zbierajú tehly a kamene a zhromažďujú ich pred vchodom do parku. Tento materiál bude raz použitý na výstavbu školy. Mnohí Ayubovi študenti už teraz hovoria, že raz chcú byť ako ich majster a šíriť učenie medzi chudobnými.

Čo poviete na tento inšpiratívny príbeh? Ayub je dôkazom toho, že keď človek chce, dokáže zmeniť čokoľvek. Ak sa vám niečo nepáči a nie ste v živote spokojní, alebo len máte nejaký sen, choďte si za ním a snažte sa niečo zmeniť. Niekedy na to nepotrebujete peniaze a moc, niekedy stačí vôbec taký sen v živote mať a veriť, že sa môže stať skutočným. Obetujte pár minút svojho času a pozrite si tento neuveriteľný príbeh majstra Ayuba.

[youtube _CBOUpqTNWk 720 410]Komentovať (0)