Lucia Mužlová / / News
Poznáte ten pocit, keď na povale objavíte nejaké starožitnosti? Či už sa jedná o šatstvo, obrazy alebo porcelán? Rovnako sa cítili nadšenci a zberatelia...

Poznáte ten pocit, keď na povale objavíte nejaké starožitnosti? Či už sa jedná o šatstvo, obrazy alebo porcelán? Rovnako sa cítili nadšenci a zberatelia starých lietadiel, keď v Kazachstane objavili dva opustené raketoplány, ktoré doslúžili už v roku 1991. 

V roku 1988 sa Američania rozhodli pokračovať v programe týkajúceho sa raketoplánov, ktorý dlhší čas stagnoval. Bolo to práve kvôli katastrofe a havárii Challengeru v roku 1986. Na konci roku 1988 predstavil Sovietsky zväz identický model raketoplánu „Buran“, pričom v ten istý rok obletel Zem a úspešne pristál. Po rozpade Sovietskeho zväzu sa však financovanie vesmírneho programu skončilo a ostali po ňom len opustené raketoplány.

raketoplany1
livejournal.com
raketoplany2
livejournal.com

Buran bol zničený v roku 2002, no jeho dvaja „súrodenci“, ktorí nikdy neleteli a boli dokončení tak na 95%, ticho sídlili v opustenom hangári v Kazachstane. Oba raketoplány boli nedávno vyfotografované. Pokryté prachom a vtáčím trusom doslova „hnili“ v opustenom kozmodróme v Bajkonure.

raketoplany3
livejournal.com
raketoplany8
livejournal.com
raketoplany7
livejournal.com
raketoplany6
livejournal.com
raketoplany5
livejournal.com
raketoplany4
livejournal.com
0
Komentovať (0)