Lucia Mužlová / / Zaujímavosti
S daždivým počasím si počas roka domy v Portlande veľa slnka neužijú. Takisto ani ich obyvatelia. Šikovní architekti práve z tohto mesta prišli na...

S daždivým počasím si počas roka domy v Portlande veľa slnka neužijú. Takisto ani ich obyvatelia. Šikovní architekti práve z tohto mesta prišli na spôsob, ako to zmeniť. Vytvorili malý domček, ktorý sa môže otáčať a obísť takmer celý kruh. To znamená, že okná, podlahy, steny, strop sa vždy dajú otočiť za slnkom. Dom sa nazýva „359“ a je pomenovaný podľa stupňov, o počet ktorých sa môže otočiť. Ak by sa totiž točil v plnom kruhu, elektrické a vodovodné vedenie by sa zamotali.

rotujucidom1
thisisinsider.com

Dom má obytnú plochu až 144 m² a nachádza sa tu plne vybavená kuchyňa, kúpeľňa, spálňa, jedáleň a dokonca aj predná terasa. Celá konštrukcia „sedí“ na stabilnom otočnom mechanizme, ktorý je tak jednoduchý, že domom by mohli otáčať aj dve malé deti.

rotujucidom2
thisisinsider.com

Štandardne sa dom „359“ predáva za 90 000 dolárov, no voda a elektrické vedenie nakoniec cenu zvyšujú až na 145 000.

rotujucidom3
Path Architecture

Na nasledujúcom videu si môžete pozrieť, ako to celé funguje. Páči sa vám tento nápad? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými v komentároch.

[youtube dFKNMCcNL-U 720 410]

zdroj: interez.sk (Lucia M.),  thisisinsider.com

0
Komentovať (0)