Foto: Instagram (ᴛᴀʏʟᴏʀ ᴍᴜʜʟ)

Ľuboš Belko / / Série
Žena so zvláštnym znamienkom zistila, že má dvojičku. Je ňou ona.

Táto zvláštna anomália nie je nič, o čom by lekári doposiaľ nepočuli. Taylor Muhl z Kalifornie trpí postihnutím známym ako tetragametický chimérizmus. Počas celého svojho života pozorovala na svojom tele zvláštne znamienko, ktoré predeľovalo jej trup na polovicu. Jedna strana jej tela mala sýtejší odtieň ako tá druhá. Všetko na ľavej strane jej tela je o čosi väčšie ako na jej pravej strane. A na ľavej strane má dokonca aj dvojitý zub a nižšiu toleranciu voči alergiám.

O čo ide? Keď Taylor zo zvedavosti zašla k lekárovi so svojim znamienkom, ukázalo sa, že má spomínaný tetragametický chimérizmus. Má dva rôzne DNA odkazy, dva imunitné systémy a dva krvné obehy. Znamená to, že kým bola Taylor so svojou sestrou, dvojičkou, stále v maternici jej embryo absorbovalo sestrine embryo a zlúčili sa do jedného človeka, ktorý sa ďalej vyvíjal. Ľudia s týmto typom chimérizmu zvyčajne mávajú dve rozdielne krvné skupiny a tiež oči rôznych farieb.

Napriek tomu, že lekári dobre vedia o čo ide, chimérizmus je veľmi nezvyčajný, obzvlášť u ľudí. Doposiaľ sa objavil len v 100 zdokumentovaných prípadoch. Ochorenie však nespôsobuje žiadne zdravotné komplikácie a ľudia s ním môžu prežiť plnohodnotný život. I keď pocit, že vaše telo bolo kedysi dvomi rozličnými ľuďmi, i keď len v embryonálnom štádiu, musí byť prinajmenšom zvláštny.

U Taylor boli obe embryá samičie, to znamená, že jej chimérizmus nespôsobil komplikácie v oblasti genitálií. Pokiaľ by sa však zlúčili dve rôzne pohlavia, je možné, že človek by sa narodil s dvomi pohlavnými orgánmi. To sa deje v dôsledku zlúčenia rôznych chromozómov. Taylor má však problémy, ktoré by postihli jej sestru v prípade, že by sa narodilo. Sú to rôzne alergie na šperky, lieky, doplnky či hmyz.


Jej telo reaguje na druhé DNA ako na látku, ktorá v tele nemá čo robiť. S podobným problémom sa stretávajú pacienti, ktorí podstupujú transplantáciu. Ich telo nemusí vždy prijať cudzí orgán. V dôsledku toho má Taylor problémy s imunitou. „Dúfam, že keď sa so svetom podelím o svoje nedokonalosti, inšpirujem tým ostatných, ktorí majú tiež na tele anomálie a boja sa s nimi vystúpiť,“ dodáva na záver Taylor.

Pozri aj: Mozog je aj po smrti stále aktívny. Nová štúdia odhalila, čo sa deje s ľudským telom 5 minút po zástave srdca

iflscience.com
0
Komentovať (0)