Michal Blaško / / Veda
Poznáte tieto guľôčkové perá? Prepáčte, že sa pýtame, je jasné, že tieto perá pozná úplne každý. Stali sa najpredávanejšími a najobľúbenejšími perami vôbec a...

Poznáte tieto guľôčkové perá? Prepáčte, že sa pýtame, je jasné, že tieto perá pozná úplne každý. Stali sa najpredávanejšími a najobľúbenejšími perami vôbec a každý z vás už mal možnosť takýmto perom písať. Navrhla ich spoločnosť BIC a na trh ich pustila v roku 1991 s novým konštrukčným riešením, no nikto si žiadnu zmenu ani len nevšimol.

V čom teda spočívala zmena? 

Squarespace
Squarespace

Je to jednoduché. Vrchnák z pera má na svojom konci otvor, ktorý tam predtým nebol.

static.ilykecdn.com
static.ilykecdn.com

Ako isto viete, tieto perá radi používajú aj deti. A deti majú tendenciu všetky predmety strkať do úst a obžúvať ich. Inak to nebolo ani s týmito perami. Deti obžúvali vrchnáky z týchto pier, ktoré pred novým riešením neobsahovali dieru na konci, ale boli uzavreté maličkým umelohmotným viečkom. To spôsobovalo, že pri obžúvaní sa zvyklo odpojiť a spôsobovalo upchatie dýchacích ciest nielen u detí. Takto sa ľudia kvôli tomuto peru neraz dostali na pohotovosť a situáciu museli akútne riešiť lekári.  

Túto situáciu s perami zachytila aj samotná spoločnosť a rozhodla sa ju vyriešiť nenápadne, no toto opatrenie dokázalo zachrániť stovky životov detí aj dospelých ľudí. 

0
Komentovať (0)