Táto ilúzia zmätie každého a každý ju vidí úplne inak. Ako je to možné?

iflscience.com
Vyzerá to skoro ako pohyblivý gif, však? Opak je však pravdou. Jedná sa o akúsi ilúziu "zániku", pričom vaše oko nie je schopné zachytiť presne to, čo sa na obrázku nachádza. A verte či nie, nachádza sa tam 12 čiernych bodiek, ktoré nikdy nebude vidieť všetky, alebo sa mýlim?

Advertisements

Ilúzia bola vyvinutá mužom menom Jacques Ninio, ktorý sa špecializuje na vizuálne vnímanie a tento obrázok je snaha o zdokonalenie ilúzie Hermanna. Tento obrázok rýchlo oslovil mnohých ľudí na internete a stal sa akýmsi „mindfuck“ hitom.

Máte radi ilúzie? Kto z vás dokáže určiť správnu farbu na týchto obrázkoch? Až 32% ľudí to nedokáže. Ako ste na tom vy?

„Keď máte bielošedú mriežku a v nej čierne body, tieto body majú tendenciu vytrácať sa. Vidíme len niektoré z 12 bodov, ktoré sa navyše po mriežke pohybujú chaoticky. Tam, kde ich nevidíme, sa zdajú byť šedé uličky kontinuálne, čo v skutočnosti nie je pravda. Naozaj je tam dvanásť čiernych bodiek. Niekto vidí jednu, iný dve a viac a ďalší dokonca žiadne. Ilúzia funguje aj v opačnom kontraste,“ hovorí Ninio.

Táto ilúzia je len dôkazom toho, aké slabé a nedokonalé je naše periférne videnie. V podstate sa náš mozog pokúša vysvetliť si tento „neistý“ obvod tým, že vidíme šedý vzor pravidelne, pričom to nie je pravda. Koľko čiernych bodiek vidíte na obrázku vy? Váš mozog vám jednoducho nedovolí vidieť viac než dve či tri naraz. Vyskúšajte sami.

Advertisements

mriezka2
Jacques Ninio
interez.sk (Lucia M.), iflscience.comShare on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)

Advertisements