Foto: Unsplash (Massimo Virgilio)

Pobyt na pláži je jednou z obľúbených letných aktivít.

Nejedna pláž je však plná na prasknutie. Na pobreží aj vo vode je hlava na hlave, uterák niet kam zložiť a namiesto oddychu musí človek sledovať, či ho netrafí plážová lopta alebo ho o majetok nepripraví nejaký zlodej. Obrovské množstvo ľudí však predstavuje nielen nepríjemnosť pre dovolenkárov, ale aj značnú záťaž pre životné prostredie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Taliansko bojuje proti návalom turistov

Medzi mimoriadne vyhľadávané pláže patrí aj La Pelosa v oblasti talianskej Sardínie. Vláda sa preto rozhodla, že vstup na jednu z najkrajších pláží bude spoplatnený. Ako informuje portál The Guardian, cieľom je obmedziť preľudnenie a pokúsiť sa tak chrániť to, čo tu zo životného prostredia ostalo. Pláž La Pelosa nájdete v oblasti Stintino a vďaka žiarivému bielemu piesku ju mnohí popisujú ako raj na Zemi. Niet sa preto čo čudovať, že každý rok miesto navštívia tisícky turistov.

Žiaľ, aj keď sú návaly turistov prospešné pre rozvoj turizmu, škodia ekosystému. Na starostu Stintina, Antonia Dianu, bol preto už nejaký čas vyvíjaný nátlak, aby zakročil, kým ešte nie je neskoro. Pláž tak bude spoplatnená a vstup bude umožnený len obmedzenému počtu ľudí. Od budúceho roka bude môcť pláž La Pelosa navštíviť už len 1 500 turistov denne.

Foto: unsplash

Opatrenia budú spočiatku zavedené len na skúšobnú dobu a mesto bude sledovať, či a do akej miery sa osvedčia. Financie, ktoré sa z predaja vstupeniek podarí vyzbierať, budú využité na údržbu pláže a na ďalšie potrebné opatrenia. Navyše, toto opatrenie nie je prvé, ktorým sa mesto snaží pláž ochrániť. Napríklad, fajčiaci turisti tu majú smolu, fajčenie je tu už nejaký čas prísne zakázané.

Za odnášanie piesku a mušlí hrozí vysoká pokuta

Okrem toho, zakázané je na pláž nosiť plážové tašky a uteráky. Aj keď sa môže zdať, že tieto opatrenia sú prehnané, značný problém predstavuje najmä v poslednom čase v Sardínii krádež piesku. Takmer každý, kto na pláž príde, si chce odniesť suvenír, či už vo forme fľašky s pieskom alebo páru mušlí. Sardínia sa preto rozhodla takéto konanie pokutovať a ak sa pokúsite z pláže odniesť piesok alebo mušle, môže vám hroziť pokuta až do výšky 3 000 eur.

Pláže nie sú jediné miesta, ktoré trpia návalom turistov a viaceré talianske oblasti sa rozhodli pre prísne opatrenia. Počet turistov bude obmedzený napríklad aj v Benátkach či v historickom mestečku Civita di Bagnoregio. Navyše, Benátky zavádzajú aj rôzne poplatky, ktoré budú musieť turisti počas návštevy zaplatiť.

The Guardian

Najnovšie články