Hlavnými dôvodmi rozsiahlej rekonštrukcie Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby na Chorvátskej ulici v Bratislave boli zlý technický stav, zastarané technológie, nedostatočné priestorové podmienky.

Kapacita väznice je po rekonštrukcii podľa Ivana 742 osôb, z toho je 255 určených na výkon väzby a zvyšok pre výkon trestu odňatia slobody. Z hľadiska reprofilácie väznice sa v priestoroch umiestňujú aj odsúdené ženy. V ústave sa nachádzajú všetky stupne stráženia väzňov.

Pred spustením rekonštrukcie bola kapacita väznice o šesť miest nižšia, úžitková plocha v prepočte na jednu väznenú osobu sa však zvýšila z pôvodného 3,5 na štyri metre štvorcové. Vybudovali a zrekonštruovali sa aj priestory, ako napríklad kuchyňa, spoločenská miestnosť, zdravotné stredisko v administratívno-prevádzkovej časti budovy či viacúčelové ihrisko, čo pomohlo zvýšiť komfort nielen pre väznené osoby, ale aj pre personál. Úpravou prešli aj priestory pre orgány činné v trestnom konaní a právnych zástupcov, pre prijímanie osôb do výkonu väzby a výkonu trestu, návštevné miestnosti, garáže, jedáleň, vonkajšie ihriská a dvory.

Takúto rekonštrukciu by privítal azda každý študent, ktorý býva na niektorom z internátov. Nie je to tak dávno, ako sme vám priniesli fotografie z internátov, kde priestory pôsobia, ako keby boli z hororu.

Pravdou však je, že študenti by určite ocenili rekonštrukciu internátov, avšak oproti väzňom môžu zo svojich izieb hocikedy odísť, v čom majú nespornú výhodu. Pozrite si, ako vyzerajú po novom priestory vo väznici v Bratislave.

Foto: TASR – Martin Baumann
Foto: TASR – Martin Baumann
Foto: TASR – Martin Baumann
Foto: TASR – Martin Baumann

Viac fotografií si pozrite v galérii:

Príbehy
0
Komentovať (0)