Foto: pxhere.com

Naďa Černá / / Veda
Uvažovali ste niekedy aj vy, ako je možné, že po toľkých rokoch známa Šikmá veža v Pise stále stojí a ešte nespadla?

Mnohí ľudia sa už určite zamýšľali nad tým, ako je vôbec možné, že jedna z najkrajších pamiatok sveta, Šikmá veža v Pise, stále stojí. Tím technikov však konečne po rokoch odhalil tajomstvo, prečo zdanlivo nestabilná veža stojí aj napriek dlhej histórií silných zemetrasení za posledných 600 rokov.

wikimedia.org

Technici sa tak pustili do vyšetrovania, ktoré zahŕňalo preštudovanie predchádzajúcich výskumov stability veže a takisto aj dostupných údajov o štrukturálnych a seizmických údajov. Takisto skúmali aj fyzikálne, mechanické a chemické vlastnosti materiálu a pôdy pod vežou.

Ich výsledok bude prezentovaný na 16. Európskej Konferencií, ktorá sa koná budúci mesiac. Plánujú na nej vysvetliť, že schopnosť veže odolávať silným seizmickým vibráciám pochádza z efektu nazývaného dynamická interakcia pôdy.

V podstate ide o mimoriadne vzácne a vzájomné prepojenie medzi výškou veže, ktorá dosahuje 55 metrov, mäkkou pôdou, v ktorej je veža „ukotvená“ a tuhosťou mramoru, ktorý tvorí väčšinu jej štruktúry. Toto prepojenie tak vytvára vibračné vlastnosti, ktoré zabraňujú rezonancií, keď zemou prechádzajú seizmické vlny.

Profesor George Mylonakis z oddelenia stavebného inžinierstva v Bristole povedal: „Je ironické, že rovnaká pôda, ktorá spôsobila nestabilitu tejto veže a kvôli ktorej skoro spadla, jej pomohla prežiť seizmické vlny.“

pexels.com

Výstavba veže sa začala v roku 1173. Jej konštrukcia sa začala nakláňať, keď robotníci vybudovali len tretiu z plánovaných ôsmych častí. Mäkká pôda bola rýchlo identifikovaná ako príčina nakláňania. V tejto dobe sa veža nakláňala na sever, a preto architekt, ktorý mal výstavbu na starosti nariadil, aby sa na severnej strane vytvorili menšie stĺpy a oblúky. Tesne pred tým, ako robotníci stihli dokončiť štvrtú časť bola stavba zastavená kvôli vypuknutiu náboženských vojen.

K veži sa neskôr, v roku 1272, vrátil iný architekt, ktorý sa snažili vyrovnať uhol veže, no veža nebola znova dokončená kvôli politickým nepokojom, ktoré vypukli v roku 1278. Úplne celá veža bola dokončená až v roku 1370. Počas 20. storočia bolo niekoľko pokusov o vyrovnanie veže, ktoré však boli márne.

Pozri aj: Eiffelova veža či Socha slobody. 10+ fotografií predtým a potom najslávnejších stavieb sveta ukazujú, ako vyzerali na úplnom počiatku

iflscience.com
0
Komentovať (0)