Foto: pxhere.com

Uvažovali ste niekedy aj vy, ako je možné, že po toľkých rokoch známa Šikmá veža v Pise stále stojí a ešte nespadla?

Mnohí ľudia sa už určite zamýšľali nad tým, ako je vôbec možné, že jedna z najkrajších pamiatok sveta, Šikmá veža v Pise, stále stojí. Tím technikov však konečne po rokoch odhalil tajomstvo, prečo zdanlivo nestabilná veža stojí aj napriek dlhej histórií silných zemetrasení za posledných 600 rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓
wikimedia.org

Technici sa tak pustili do vyšetrovania, ktoré zahŕňalo preštudovanie predchádzajúcich výskumov stability veže a takisto aj dostupných údajov o štrukturálnych a seizmických údajov. Takisto skúmali aj fyzikálne, mechanické a chemické vlastnosti materiálu a pôdy pod vežou.

Ich výsledok bude prezentovaný na 16. Európskej Konferencií, ktorá sa koná budúci mesiac. Plánujú na nej vysvetliť, že schopnosť veže odolávať silným seizmickým vibráciám pochádza z efektu nazývaného dynamická interakcia pôdy.

V podstate ide o mimoriadne vzácne a vzájomné prepojenie medzi výškou veže, ktorá dosahuje 55 metrov, mäkkou pôdou, v ktorej je veža „ukotvená“ a tuhosťou mramoru, ktorý tvorí väčšinu jej štruktúry. Toto prepojenie tak vytvára vibračné vlastnosti, ktoré zabraňujú rezonancií, keď zemou prechádzajú seizmické vlny.

Profesor George Mylonakis z oddelenia stavebného inžinierstva v Bristole povedal: „Je ironické, že rovnaká pôda, ktorá spôsobila nestabilitu tejto veže a kvôli ktorej skoro spadla, jej pomohla prežiť seizmické vlny.“

pexels.com

Výstavba veže sa začala v roku 1173. Jej konštrukcia sa začala nakláňať, keď robotníci vybudovali len tretiu z plánovaných ôsmych častí. Mäkká pôda bola rýchlo identifikovaná ako príčina nakláňania. V tejto dobe sa veža nakláňala na sever, a preto architekt, ktorý mal výstavbu na starosti nariadil, aby sa na severnej strane vytvorili menšie stĺpy a oblúky. Tesne pred tým, ako robotníci stihli dokončiť štvrtú časť bola stavba zastavená kvôli vypuknutiu náboženských vojen.

K veži sa neskôr, v roku 1272, vrátil iný architekt, ktorý sa snažili vyrovnať uhol veže, no veža nebola znova dokončená kvôli politickým nepokojom, ktoré vypukli v roku 1278. Úplne celá veža bola dokončená až v roku 1370. Počas 20. storočia bolo niekoľko pokusov o vyrovnanie veže, ktoré však boli márne.

Pozri aj: Eiffelova veža či Socha slobody. 10+ fotografií predtým a potom najslávnejších stavieb sveta ukazujú, ako vyzerali na úplnom počiatku

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články