Foto: Unsplash, Max pixel

Ľuboš Belko / / News
Takmer vo všetkých supermarketoch vo Veľkej Británii bol zakázaný predaj energetických nápojov deťom mladším ako 16 rokov.

Nové pravidlo zahŕňa väčšinu známych sietí supermarketov medzi, ktorými nezaostáva ani Tesco či Asda. Prevádzka tak už viac nemôže predávať nápoje s obsahom kofeínu vyšším ako 150 mg deťom a mladistvým mladším ako 16 rokov. Reťazec Co-op sa vyjadril, že vedomosť o rastúcom požívaní energetických nápojov medzi mladistvými neobišiel ani ich pozornosť.

K dobrovoľnému zákazu distribúcie týchto nápojov medzi mladistvých sa pripojili aj reťazce Sainsbury’s, Lidl a Morrisons. Vo väčšine supermarketov už tento zákaz platí. Co-op, Aldi a Lidl ho prijali k 1. marcu a Morrisons, Waitrose, Asda a Boots k 5. marcu. V sieťach predajní Tesco nadobudne zákaz platnosť od 26. marca. Koncom mesiaca tak bude pre mladistvých Britov takmer nemožné legálne zakúpiť energetické nápoje, ktoré svojim obsahom môžu ohroziť ich zdravie a vývoj.

Tento krok pomohol naštartovať povedomie o nebezpečenstve, ktoré tieto nápoje môžu pre mladistvých predstavovať. Už teraz rôzne organizácie bojujú o to, aby bol tento zákaz zavedený ako povinný zákon pre celé územie Veľké Británie. Známy kuchár Jamie Oliver, ktorý vedie kampaň #NotForChildren/NiePreDeti, tento zákaz vrelo privítal a informoval o tom aj na svojom Twitteri.

Učiteľské odbory tiež žiadajú, aby boli nápoje s obsahom kofeínu vyradené zo školských automatov a ponuky školských bufetov. „Medzi rodičmi panuje chronická nevedomosť o efektoch a dlhodobých zdravotných komplikáciách, ktoré nápoje s vysokým obsahom kofeínu spôsobujú. Rodičia ich pokladajú za neškodné nealko nápoje, pričom okrem ohrozovania zdravia majú na svedomí aj nevhodné správanie žiakov v laviciach,“ obhajuje zákaz energeťákov tajomník britských učiteľských odborov, Chris Keates.

Pozri aj: Bola objavená najstaršia správa ukrytá vo fľaši. Toto stálo v odkaze, ktorý plával v oceáne celých 132 rokov

bbc.com
0
Komentovať (0)