Foto: CC Flickr

Tripofóbia je označovaná ako strach z malých otvorov, malých geometrických útvarov, alebo jednoducho strachom z dier.

Obrazy, ako napríklad včelie plásty, plod lotosu indického, no aj bublinková čokoláda či len konce desiatok rúr naukladaných na seba, vyvolávajú v mnohých ľuďoch nepokoj a nepríjemné emociálne stavy. Takéto, zdanlivo neškodné predmety, môžu vyvolať celý rad nepríjemných pocitov ako je úzkosť, svrbenie, husia koža, no aj nevoľnosť, zrýchlená činnosť srdca, alebo problémy s dýchaním.

V súčasnosti je tripofóbia len návrhom, no nie je uznaná Americkou Asociáciou Psychiatrov. Odborníci sa domnievajú, že tento strach je evolučnou reakciou na štípance a diery v koži, ktoré mohli byť dôsledkom infekcie, alebo podkožných parazitov. Avšak fóbia je naučená odozva, ktorá sa nedá odučiť.

Eggs

Vedci študovali správanie predškolákov, aby dokázali určiť či je tento strach inštinktívny, alebo je naučenou fóbiou. Aby to dokázali, ukazovali deťom obrátky jedovatých zvierat, ktoré prekrývali, alebo neprekývali priesvitnými obrázkami s dierami, aby tak videli či deti majú symptómy tripofóbie. Deťom sa nepáčili len obrázky s dierami, čo naznačovalo, že ide o vrodený strach a nie naučený. Preto to nie je fóbia.

Trypophobia

Ak týmto strachom trpíte neznamená to, že to iba predstierate. Len to znamená, že nejde o fóbia, ale prirodzený strach.

Pozri aj: Vyrazia vám dych. 10 impozantných dier na našej planéte, ktoré vytvorila príroda

indy100.com
Príbehy
0
Komentovať (0)