Foto: Amusing Planet

V Madride stojí dvojičkovitá budova, ktorá je prezývaná El Enchufe, čo sa dá preložiť ako zástrčka. Ako k tomuto hanlivému menu prišla, zrejme nie je nutné vysvetľovať.

Budova, ktorá pripomína obrovskú zástrčku, sa v skutočnosti nazýva Torres de Colón, teda Kolumbova veža. Niektorí obyvatelia tvrdia, že je to najškaredšia budova Madridu. Medzi miestnymi nezožala veľa pozitívnej slávy, keďže ide o budovu v štýle art deco, ktorej fasáda je vytvorená z dymového skla. Aj napriek tomu sa Torres de Colón stala ikonou Madridu, odkedy sa prvýkrát vztýčila v roku 1976. Vzhľadom na to, že sa stavala od vrchu po spodok, zabezpečila povesť najväčšej architektonickej kuriozity v meste.

Prvou vecou, ktorá vyrástla, boli dva ústredné piliere na betónovom základe. Potom bolo zdvihnuté vrchné poschodie, ktoré viselo na oceľových kábloch. Ostatné poschodia pribúdali od vrchu po spodok. Len posledné tri poschodia, vrátane pivnice, boli postavené od spodku na vrch. Sklenená fasáda a konštrukcia pripomínajúca zástrčku pribudli až na samotný záver.

Las Torres de Colón en construcción a finales de los años 60.

La desaparecida Casa de la Moneda, y las Torres de Colón en construcción en 1969.

Proces stavby z vrcholu na spodok by mal podľa všetkého ušetriť veľké množstvo času a financií. Je to dôsledok toho, že poschodia sú konštruované na zemi a tým pádom nie je nutné presúvať materiály, náradie a robotníkov. Jediné, čo sa musí dostať na vrchol, je samotné poschodie.

Torres de Colón - Madrid

Plaza de Colón. Madrid

Aj napriek tomu, že je táto metóda nezvyčajná, Torres de Colón nie je jediná budova postavená týmto spôsobom. Budova centrálnej banky v írskom Dubline a banky v juhoafrickom Johannesburgu boli taktiež postavené z vrchu na spodok. V Poľsku sa nachádzajú minimálne tri budovy tohto typu. Trzonolinowiec, ktorý bol postavený medzi rokmi 1961 až 1967, sa prezýva ako Obesenec. Nachádza sa vo Wrocławe. Ďalšie dve stoja v Gdańsku a Katowiciach.

Trzonolinowiec

Podobná budova sa nachádza aj v bulharskom meste Sofia.

imgur.com

Pozri aj: Eiffelova veža či Socha slobody. 10+ fotografií predtým a potom najslávnejších stavieb sveta ukazujú, ako vyzerali na úplnom počiatku

amusingplanet.com
Príbehy
0
Komentovať (0)