qssupplies

V minulosti boli verejné kúpele mimoriadne obľúbené.

Milovníci wellnessu, horúcich vaní a bazénov si možno povedia, ako dobre, že žijú práve v dnešnej dobe a môžu si užívať tieto vymoženosti doby. Avšak v tomto sa trochu mýlia. Kúpele, či v dnešnom ponímaní wellness, boli obľúbené aj v dávnej minulosti, pričom stavebné a inžinierske riešenia týchto domov oddychu a relaxu vyrážajú dych. 

Prvé kúpeľné komplexy už začali vznikať 2500 rokov pred Kristom. Užívali si ich starí Egypťania či Gréci. Potom ich starovekí Rimania posunuli výstavbou termálnych prameňov na novú úroveň.

Je pozoruhodné, že mnohé z verejných kúpeľov z antiky prežilo do súčasnosti, samozrejme, už sú to buď iba ruiny alebo vykopávky. Ako však vyzerali v časoch ich najväčšej slávy?

To sa pokúsila zistiť spoločnosť QS Supplies, ktorá vytvorila digitálne modely toho, ako asi 7 najslávnejších kúpeľov starých čias vyzeralo v časoch svojho rozkvetu.

Caracallove kúpele, Rím, Taliansko (postavené v roku 216)

Patria medzi najslávnejšie historické kúpele na svete. Neboli to iba kúpele, ale rozsiahly komplex, kde sa nachádzala aj knižnica či obchody. Hlavným lákadlom boli práve kúpele, ktoré boli bezplatné a denne ich navštívilo až 8 000 Rimanov.

qssupplies

Veľké kúpele v Mohendžodaro, Pakistan (3 000 rokov pred Kristom)

Sú jednými z prvých kúpeľov na svete. Veľký vodotesný bazén udržiaval vodu pálenými tehlami. Jeho rozmery boli 12 x 7 metrov a hlboký bol 2,4 metra, pričom na dvoch stranách bolo do neho vybudované schodisko. Kúpele boli objavené v 20. rokoch 20. storočia.

Nachádzali sa na najvyššom bode mesta Indus. Mimochodom, už v tej dobe mal každý súkromný dom vlastnú kúpeľňu a vodovodné potrubie.

qssupplies

Hadriánova vila v Tivoli, Taliansko (rok 110)

Luxusný komplex cisára Hadriána bol vybudovaný ako kúpeľný dom, ktorý využívala cisárova rodina a jeho spolupracovníci. Kúpele veľmi múdro využívali teplo zo slnka a boli vybavené celým radom vymožeností, ako napríklad podlahovým kúrením. Nachádzalo sa tu nádvorie na cvičenie, potom tu bolo kaldárium, čo môžeme prirovnať k parnej saune, ďalej vyhrievaná miestnosť na oddych – tepidárium, ďalšou miestnosťou bolo lakonikum, teda suchá miestnosť na potenie a následne frigidárium určené na ochladzovanie.

qssupplies

Bazilika Therma Sarıkaya/Yozgat, Turecko (2. storočie nášho letopočtu)

Baziliku Therma postavili Rimania v Turecku 2. storočí na mieste termálneho a liečivého prameňa v provincii Yozgat. Kúpele boli zdobené rôznymi gréckymi a rímskymi motívmi. Voda v hlavnom termálnom kúpalisku mala 45 stupňov Celzia a bolo vyložené mramorom. Celkovo tu boli tri bazény.

qssupplies

Rímske kúpele Odessos vo Varne, Bulharsko (2. storočie nášho letopočtu)

Najväčšie verejné kúpele na Balkáne boli vysoké až 22 metrov a mali rozlohu 7-tisíc metrov štvorcových. Na rozdiel od iných rímskych kúpeľov, tieto boli oddelené pre mužov a ženy. Ženy kúpele navštevovali pred poludním a muži popoludní. Bola tu aj šatňa a úschovňa cenností. Kúpele boli bohato zdobené sochami antických bohov a steny postavené z kameňa a tehál.

qssupplies

Barborine kúpele v Trieri, Nemecko (2. storočie nášho letopočtu)

Ruiny týchto kúpeľov boli v stredoveku prestavené na hrad, ktorý bol potom rozobratý na stavebný materiál. Vo svojej najväčšej sláve boli kúpele obrovské. Na niektorých miestach mali kúpele štyri poschodia a zaberali 42-tisíc metrov štvorcových, teda 6 futbalových ihrísk. Pôvodný komplex obsahoval tiež knižnice, obchody, reštaurácie, kozmetické salóny a, samozrejme, bazény obložené mramorom, sauny a umelé oddychové jaskyne.

qssupplies

Rímske kúpele Bath, Anglicko (rok 60 až 70)

Sú to najzachovalejšie staroveké kúpele v severnej Európe a Angličania si ich tak vážili, že po nich pomenovali mesto, v ktorom sa nachádzajú (mesto Bath, v doslovnom preklade mesto Kúpele). Kúpele v Bath mali prirodzene veľký vyhrievaný bazén, v ktorom sa dalo plávať, nie iba oddychovať. Súčasťou komplexu boli aj sauny, napríklad lakonikum na suché potenie, ale aj sústava ďalších menších bazénov či bazén na studený kúpeľ.

qssupplies
Uložiť článok

Najnovšie články