Foto: Facebook (Wildlife Photographer of the Year) / Brent Stirton (Memorial to a species)

brooklynskyfrajer / / Zviera
Fotograf získal okrem ceny aj skúsenosť a absolútne trefný pohľad na moderný svet, kedy je ľudská malichernosť vyššou prioritou a ako život iného jedinca.

Šokujúca fotografia nosorožca, ktorý bol zabitý pre svoj roh, bola menovaná za víťaza tohtoročnej prestížne súťaže fotografie voľnej prírody roku 2017 (Wildlife Photograph of the Year 2017). Záber bol vytvorený juhoafrickým fotografom menom Brent Stirton v lokalite luhluwe Imfolozi Game Reserve na severo-východe Južnej Afriky. Je na nej zachytený mŕtvy nosorožec ležiaci v blate s čerstvou krvavo-mäsitou oblasťou na mieste, kde sa kedysi veľkolepo vynímal jeho roh. Zviera bolo zastrelené počas predošlej noci pytliakmi, ktorá ho zastrelili zbraňou s tlmičom, aby tak zamedzili odhaleniu.

Odrezali nosorožcov roh, ktorý sa má v niektorých ázijských krajinách na ulici vyššiu hodnotu, ako zlato alebo kokaín. V Číne a Vietname sú ľudia presvedčení, že takýto roh, ktorý je tvorený takým istým materiálom ako ľudské nechty, dokáže vyliečiť široké spektrum ochorení. Nosorožce ostronosé sú v súčasnosti kriticky ohrozeným druhom, najmä kvôli ilegálnemu obchodu s ich rohmi. Odborníci sa domnievajú, že na svete ostáva posledných 5-tisíc jedincov.

‘To make such a tragic scene almost majestic in its sculptural power deserves the highest award.’ – #WPY53 Judge Roz…

Posted by Wildlife Photographer of the Year on Dienstag, 17. Oktober 2017

Fotografia dostala názov Memorial to a Species, teda Pamätník Druhov. Stala sa súčasťou série fotografií pána Stirtona. Navštívil pri tom viac ako 30 oblastí, na ktorých boli zvieratá zavraždené. Potom čo bola jeho fotografia nosorožca zvolená medzinárodnou porotou za víťaza, výsledok ukázal, že porazila takmer 50-tisíc ďalších kandidátov z 92 rôznych krajín. Cena víťaza bola odovzdaná počas gala večera v Múzeu prírodnej histórie v Londýne. Na tomto mieste bude vystavených všetkých 99 fotografií od finalistov rovnakého počtu. Výstavu bude možné zhliadnuť do 20. októbra, potom fotografie poputujú na svoju cestu okolo sveta.

Pozri aj: Ľudská krutosť nemá hraníc. Na Bazoši sa objavil inzerát, v ktorom sa predávajú mačacie kožušiny

independent.co.uk
0
Komentovať (0)