Filmový klub v Múzeu SNP

Michal Blaško / / Film
Slovenský dokumentárny film Sedem hriechov civilizácie sa stal absolútnym víťazom na medzinárodnom filmovom festivale World Documentary Awards v Indonézii.

Autori filmu Ľubomír Viluda a Ivan Kršiak si na slávnostnom ceremoniáli (13. januára), ktorý sa konal v hlavnom meste Denpasar ostrova Bali, prevzali aj ďalšie dve ceny. Patrí im Platinum Award v kategórii dlhometrážny dokumentárny film a Gold Award za najlepší zvuk.

„World Documentary Awards je sesterským festivalom World Film Awards, ktorý spolupracuje s najväčším reťazcom kín v Indonézii a Sedem hriechov civilizácie by sa tak mal premietať v kinách po celej Indonézii,“ TASR informoval Ľubomír Viluda, spoluautor víťazného filmu. Snímka okrem festivalových ocenení získala tiež pozvania na ďalšie festivaly v Indii, Brazílii či USA.

Dokument Sedem hriechov civilizácie rozpráva o strete dvoch odlišných svetov a civilizačných hriechov, ktoré nezvratne ovplyvňujú naše životy. Slovenskí dokumentaristi film nakrúcali počas uplynulých štyroch rokov najmä v Keni. Hlavnými hrdinami filmu sú však najmä Slováci, ktorí v Keni našli svoj trvalý či prechodný domov alebo do tejto africkej krajiny prichádzajú ako turisti. „Sú tak konfrontovaní s teroristickými útokmi či klimatickými zmenami, ktoré už nie sú len problémom budúcnosti. Navyše Európou sa prevalila migračná vlna tsunami a nastal problém. Dnes je to náš spoločný problém. Film tak hľadá odpovede na otázky, čo môžeme urobiť, aby títo migranti mohli a hlavne chceli zostať doma, tam pracovať a žiť lepšie ako doteraz,“ vysvetľuje autorská dvojica snímky. Tá už začiatkom januára získala v Los Angeles ocenenie Award of Recognition v kategórii dlhometrážnych dokumentárnych filmov na festivale Hollywood International Independent Documentary Awards.

Sedem hriechov civilizácie si slovenskí diváci budú môcť pozrieť v tomto roku v televíznom vysielaní RTVS.

TASR
0
Komentovať (0)