Foto. Unsplash

Intenzívne búrky sa počas uplynulej noci prehnali viacerými oblasťami Slovenska. Sprevádzané boli silným nárazovým vetrom, ktorý napáchal rozsiahle škody.

Mimoriadne silná búrka sa počas noci prehnala viacerými oblasťami Slovenska. Najvýraznejší vietor sme pozorovali v Nitre, kde nárazy dosiahli až 100,8 km/h. 

Búrky spôsobili aj veľké škody. Ako uvádza imeteo.sk, v obci Liešťany západne od Prievidze ich čitateľovi napáchal veľké škody na dome. Z oblasti Trenčianskeho a Žilinského kraja prichádzalo zatiaľ najviac hlásení o popadaných stromoch a zničených strechách.

Dôvodom bol jav nazývaný „bow echo“

Bow echo je jedným z najnebezpečnejších veterných javov sprevádzajúci veľké búrkové systémy. O bow echo hovoríme vtedy, keď sa línia búrok začne ohýbať proti osi prúdenia v konvektívnych systémoch. Na radare tento jav môžeme pozorovať ako ohnutý oblúk (z angl. bow – luk).

Tento jav vzniká najmä v situáciach, keď veľmi silné prúdenie do tylovej časti búrky alebo rozsiahly downburst akceleruje jednu časť systému smerom dopredu.

Bow echo môžeme pozorovať aj na radarovej animácii, kde vidno aj polohu obce Liešťany, kde vietor napáchal škody (viď galéria). Jav bol zaznamenaný približne v oblasti od Partizánskeho, cez Prievidzu až po Martin. V týchto oblastiach by mali byť škody najväčšie.

imeteo.sk
Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )