foto: TASR/AP

Na Slovensku registrujeme už 6546 pozitívnych prípadov na nový koronavírus.

Na Slovensku vo piatok (18.9.) pribudlo 290 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 5 750 testov. Celkovo tak evidujeme 6546 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

V piatok pribudlo 129 vyliečených pacientov. Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 3519 ľudí.

Ako informuje Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky na svojom Facebooku, pozitívny výsledok testov mali ľudia vyšetrení v okresoch: Bratislava (34), Tvrdošín (30), Námestovo (27), Trenčín (13), Košice (12), Dunajská Streda 11, Žilina (11), Prievidza (10), Poprad (9), Stará Ľubovňa (9), Partizánske (8), Veľký Krtíš (8), Senec (7), Skalica (7),
Prešov (6), Trnava (6), Čadca (5), Liptovský Mikuláš (5), Nové Mesto nad Váhom (5), Nové Zámky (5), Banská Bystrica (4), Hlohovec (4), Michalovce (4), Nitra (4) Topoľčany (4).

Po tri prípady boli v okresoch Galanta, Komárno, Považská Bystrica, Sabinov, Sobrance, Zvolen a Žiar nad Hronom, po dva prípady okresy Bardejov, Detva, Dolný Kubín , Púchov, Revúca, Ružomberok a Zlaté Moravce, jeden prípad zaznamenali okresy Levice, Lučenec, Pezinok, Piešťany, Rimavská Sobota, Senica a Trebišov.

Je medzi nimi 152 žien a 138 mužov, sú vo veku od 3 rokov do 80 rokov.

V nemocniciach je hospitalizovaných 125 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 96 z nich. Na JIS je 8 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 11 pacientov.

Spolu laboratóriá už na ochorenie otestovali 408 805 vzoriek. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na nový koronavírus ostalo na čísle  39.

NCZI potvrdilo problém s aplikáciou Moje ezdravie, už ho odstránili

Zraniteľnosť aplikácie Moje ezdravie, ktorá umožnila etickým hekerom získať osobné údaje ľudí testovaných na ochorenie COVID-19, je už odstránená. V piatok to potvrdilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Jeho šéf Peter Bielik priznal, že ak by problém neodhalili, mohlo dôjsť ku škodám. Spoločnosť Nethemba, ktorá na problém poukázala, podľa jeho slov prisľúbila, že získané osobné údaje testovaných ľudí nezneužije.

K zneužitiu uniknutých údajov by podľa neho nemalo prísť. Informácie z aplikácie sa podľa Bielika týkali laboratórnych vyšetrení na COVID-19.

Slovenská bezpečnostná IT spoločnosť Nethemba vo štvrtok (17. 9.) upozornila na kritickú zraniteľnosť v aplikácii Moje ezdravie, na základe ktorej získala osobné informácie o viac ako 130.000 pacientoch, ktorí boli v SR testovaní na COVID-19. Okrem iného získala ich rodné čísla aj výsledky testov.

Podľa firmy umožnila chyba získať informácie o všetkých viac ako 390.000 pacientoch v databáze. Problém spoločnosť nahlásila v nedeľu 13. septembra vládnej kyberbezpečnostnej jednotke CSIRT.sk. K oprave uvedenej zraniteľnosti došlo 16. septembra.

Úrad na ochranu osobných údajov SR prijal v piatok o 12.04 h oznámenie o danom bezpečnostnom incidente. Na základe zistených skutočností začal konanie o ochrane osobných údajov.

1
Uložiť článok
Komentovať