Exploring the Unbeaten Path/Youtube

katka / / Veda
Zaujíma vás, ako to vyzerá v kazašskom kozmodróme Bajkonur?

Hlboko vo vyprahnutej zemi južného Kazachstanu leží kozmodróm Bajkonur, obrovský komplex používaný od začiatku kozmickej éry z čias Studenej vojny. Práve odtiaľ vzlietol aj Sputnik 1 – prvá umelá družica Zeme. Aj po rokoch je stále jednou z najväčších komplexov svojho druhu na svete. 

Skupina holandských bádateľov, na Youtube známa aj ako Exploring the Unbeaten Path, sa rozhodla na toto miesto vkradnúť a preskúmať tak odľahlé miesta komplexu. Prekvapivo, po troch dňoch cesty dorazili do opusteného hangára kozmodrómu (hoci základňa je stále aktívna) a našli na napoly postavenú raketu z éry Sovietskeho zväzu. Zo všetkých modelov tejto vesmírnej lode, známej ako raketoplán Buran, bola však postavená len jediná. Pozrite si zaujímavú cestu, ktorá ich doviedla až ku kazašskému Bajkonuru.

Samotný Bajkonur bol svedkom mnohých významných udalostí vesmírnej histórie. Okrem spomínaného Sputnika 1 odtiaľ vzlietol aj Vostok 1, v ktorom sedel aj svetoznámy kozmonaut Jurij Alexejevič Gagarin, prvý človek vo vesmíre, ktorý v roku 1961 obletel Zem a za 108 minút pristál.

Pozri aj: Takto to vyzerá v srdci fúzneho reaktora. Prvé farebné video z miesta, kde prebieha reakcia ako na Slnku, vás fascinuje

iflscience.com
0
Komentovať (0)