Ilustračná foto: archív TASR/AP

Časť Bieleho mora musela byť dočasne uzavretá.

Dvinský záliv nachádzajúci sa v juhovýchodnej časti Bieleho mora je od štvrtka uzavretý. Opatrenie bolo zavedené po tom, čo došlo k explózii reaktívneho motora v oblasti námorníckej skúšobnej oblasti. Ako píše denník The Moscow Times, explózia stála životy dvoch ľudí a v oblasti bola nameraná zvýšená rádioaktivita.

Bola nameraná zvýšená rádioaktivita

Po štvrtkovej explózii reaktívneho motora, pri ktorej zahynuli dvaja ľudia a šiesti sa zranili, namerali úrady zvýšenú radiáciu v meste Severodvinsk, ktoré má 189 000 obyvateľov. Radiácia mala byť údajne na krátky čas až dvadsaťkrát vyššia, ako je norma a následne sa vrátila na pôvodné hodnoty.

V meste sa nachádza šesť monitorovacích staníc, ktoré merajú hodnoty rádioaktivity každú hodinu, ministerstvo obrany však spočiatku poprelo akékoľvek tvrdenia o tom, že explózia by skutočne spôsobila zvýšenú rádioaktivitu. Dodáva, že v ovzduší nie sú žiadne látky, ktoré by mohli ohroziť ľudské zdravie. Zdá sa však, že oblasť predsa len nie je celkom bezpečná.

Foto: unsplash

Uzavretá časť Bieleho mora

Severodvinsk sa nachádza v ruskej oblasti Archangeľsk, približne 30 kilometrov od mesta Nyonoksa a oblasť je využívaná ruským námorníctvom za účelom testovania zbraní, vrátane rakiet. Pre cudzincov je mesto uzavreté a nachádza sa tu niekoľko armádnych dokov. Následkom explózie sa úrady rozhodli, že najmenej na mesiac sa uzavrie časť Bieleho mora pre akúkoľvek lodnú dopravu.

Bližšie informácie zverejnené neboli

Bližšie informácie sa ruská vláda rozhodla nezverejniť, nie je teda známa presná príčina uzavretia ani to, akú má uzavretá oblasť rozlohu, či aká je jej lokácia. Zdá sa však, že uzavretie sa netýka konkrétne Archangeľsku. V tomto meste sa totiž nachádza významné prístavisko, odkiaľ sa exportujú ropné produkty či uhlie.

Ďalšia nehoda na sibírskej vojenskej základni

Explózia reaktívneho motora nie je prvým incidentom, ktorý sa v poslednom čase na území Ruska odohral. V priebehu jediného týždňa došlo k dvom explóziám, pričom druhá sa odohrala na sibírskej vojenskej základni 5. augusta. Ako informuje denník Euronews, o život prišiel jeden človek, zranilo sa 13 obetí a evakuovaných museli byť tisícky ľudí z okolitých usadlostí. Ministerstvo obrany vyhlásilo v tejto oblasti stav núdze a svoje domovy museli dočasne opustiť všetci v okolí 20 kilometrov od miesta explózie. V oblasti 30 kilometrov zas bola pozastavená všetka letecká doprava.

themoscowtimes, euronews, novinky
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )