Foto: Screen (Galyon family/MLive)

Siamské dvojičky boli vždy objektom záujmu u mnohých ľudí. Niektorí sa snažili robiť rôzne výskumy a zistiť o nich tak čo najviac, iní ich obsadzovali do rôznych filmov, aby tak pritiahli pozornosť divákov.

Medzi siamské dvojičky patria aj bratia Ronnie a Donnie Galyonovci, ktorí nosia titul „najdlhšie žijúce siamské dvojičky“.  

Eileen a Wesley Galyonovci, rodičia siamských dvojčiat netušili, že čakajú dvojičky. Bol to o to väčší šok, keď 28. októbra 1951 porodila Eileen najprv Donnieho a za ním nasledoval Ronnie, ktorému sa však najprv objavili nohy. Obaja sa narodili so samostatnými srdcami a žalúdkami. Každý z nich má aj svoje vlastné nohy a ruky, no sú spojení hrudnou kosťou a zdieľajú dolné tráviace orgány. Posledných 66 rokov tak žijú tvárou v tvár.

Gepostet von Orekoya Olufunmilade Olusegun am Donnerstag, 9. August 2018

Po narodení boli bratia v nemocnici dva roky. Lekári sa snažili zistiť, či existuje spôsob, akým by mohli byť chlapci bezpečne oddelení. V konečnom dôsledku však zistili, že žiadna operácia nezaručí, aby prežili obe dvojičky, a preto Eileen a Wesley nesúhlasili.

Gepostet von Orekoya Olufunmilade Olusegun am Donnerstag, 9. August 2018

Ronnie a Donnie priťahovali pozornosť všade tam, kam prišli. Keď mali dvojičky štyri roky, začali cestovať so svojím otcom a spolu vystupovali na karnevaloch po celej krajine s názvom: „Žijú v jednej osobe: Galyonské siamské dvojčatá.“  Zatiaľ čo takéto vystúpenia sú dnes vo veľkej miere považované za tabu a urážlivé, v minulosti boli základom mnohých amerických karnevalov do 60. rokov minulého storočia. Práve takéto karnevaly boli pre ľudí, ktorí sa cítili inak a zdalo sa im, že nezapadajú nikde. Bolo to pre nich akési útočisko.

Gepostet von Orekoya Olufunmilade Olusegun am Donnerstag, 9. August 2018

Problém nastal vtedy, keď chlapci dosiahli školský vek a mali začať navštevovať základnú školu. Viaceré vyššie orgány nedovolili Ronniemu a Donniemu začať študovať, pretože by boli pre ostatných študentov veľkým rozptýlením. A tak ostali obaja pri karnevaloch, kde sa cítili najlepšie a stretli tu aj zaujímavých ľudí. Medzi nich sa radil napríklad Little Pete, ktorý bol známy ako najmenší muž na svete alebo Johan, ktorý bol zas označovaný ako obor. „Keď sme boli na cestách, boli sme ako jedna veľká rodina,“ povedal Ronnie.

Medzitým bratia zarobili dostatok peňazí na to, aby zabezpečili svoju rodinu. Eileen a Wesley mali totižto až deväť detí. Najmladší člen rodiny Jim raz povedal: „Toto bol jediný príjem, ktorý sme mali. Oni boli živitelia rodiny.“

Gepostet von Orekoya Olufunmilade Olusegun am Donnerstag, 9. August 2018

Keď v 70. rokoch v Spojených štátoch začali karnevaly a vystúpenia upadať, dvojičky odišli do Južnej a Strednej Ameriky, kde vystupovali a do svojich vystúpení zakomponovali aj magické triky. „Tam to bolo úplne iné. Ľudia ich brali ako rockové hviezdy,“ povedal ich mladší brat Jim. Aj napriek tomu, že mali slávu a popularitu, ich život nebol ani zďaleka jednoduchý.

Okrem toho, že ich neprijali do školy, dostávali v noci aj nepríjemné telefonáty. Keď v roku 1991 išli do dôchodku a za svoje zarobené peniaze si kúpili dom, teenageri im pľuvali pri dome a rozbíjali okná. Bratia boli tak vystrašení, že musela zasiahnuť aj polícia. V miestnej strednej škole bol dokonca aj šerif, ktorý oznámil, že takéto správanie nebude tolerované a ten, kto niečo také znova spraví, bude trestne stíhaný.

Potom sú tu však aj spory medzi nimi samotnými. Hoci sa snažili vytvárať obaja kompromisy, hádky sú jednoducho nevyhnutné, keď ste s niekým doslova spojený 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Bratia sa dokonca občas dostali aj do fyzických bojov, no hneď po prvých modrinách či škrabancoch si uvedomili, že fyzický boj môže byť pre nich smrteľný.

Gepostet von Orekoya Olufunmilade Olusegun am Donnerstag, 9. August 2018

Najväčší strach však mali dvojičky a ich príbuzní v rokoch 2009 a 2010, kedy mal Ronnie krvné zrazeniny v pľúcach v dôsledku vírusovej infekcie. Ovplyvnilo to aj zdravie Donnieho a obaja boli veľmi slabí. Z tohto dôvodu boli hospitalizovaní a vyžadovali si neustálu lekársku starostlivosť. Aj napriek ťažkostiam sa dvojičky stretli s dobrými ľuďmi a prejavmi ľudskosti. Kresťanská mládežnícka skupina darovala peniaze Jimovi a jeho manželke Mary, aby mohli po prepustení z nemocnice dvojčatá ubytovať.


Donnie a Ronnie sú nielen bratia, ale takisto aj najlepší priatelia. V priebehu rokov im boli ponúknuté rôzne chirurgické postupy, ktoré by ich mohli oddeliť, no oni odmietli. Vzhľadom na zdravotné problémy, ktoré majú, je ich život omnoho ťažší, ako inokedy. Pri chôdzi potrebujú prestávky a museli zmeniť aj svoju stravu za zdravšiu, aby nemali problémy s trávením. No aj napriek všetkým problémom, ktoré majú, sa snažia neustále starať o svoje zdravie. Ich dobrý priateľ Glenn Kwiat v roku 2009 povedal: „Ich cieľom bolo vždy to, aby boli najstaršie žijúce siamské dvojčatá.“

V roku 2014 mali Ronnie a Donnie veľkú oslavu narodenín, keď dosiahli vek 62 rokov, 8 mesiacov a 8 dní, čím prekonali siamské dvojčatá Chang a Eng Bunkerovcov, a stali sa tak najdlhšie žijúcimi siamskými dvojčatami v histórií.

Pozri aj: Dvojičky Jim a Jim boli rozdelené pri narodení. Keď sa po 39. rokoch stretli, zistili, ako neuveriteľne podobný život majú

allthatinteresting.com
Uložiť článok

Najnovšie články