Foto: Pixabay

Posledných 80 rokov o tejto majestátnej šelme nikto nepočul.

Stalo sa to, o čom sa šepkalo už poslednú dekádu. Puma východná, teda puma americká, ktorá obývala východnú časť Spojených štátov, bola vyhlásená za vyhynutú. Americká správa rybolovu a divokých zvierat mala túžbu preskúmať populáciu tejto pumy už v roku 2011. Nebola však úspešná a v roku 2015 vedci zhodnotili, že nemajú žiadny priamy dôkaz o výskyte tohto zvieraťa na východnej časti kontinentu.

Vyhynutá puma americká – majestátne zviera

Je to smutné, no americké hory už žiaľ neobýva toto krásne zviera. Minimálne nie v prípade návštevy štátov ako Minnesota, Indiana alebo Virginia a mnohých ďalších. Pumy ako také, sú však stále husto rozšírené v Kalifornii, Idaho, Montane či Washingtone. To však znamená, že puma východná bola vyškrtnutá zo zoznamu ohrozených druhov a tento pondelok pribudla na zozname vyhynutých druhov.

cougar

Posledná z nich však mohla byť zastrelená v štáte Maine už v roku 1938. Predsa len toto zviera figurovalo na zozname ohrozených druhov od roku 1973, no už vtedy o ňom roky nikto nepočul. V priebehu posledných osemdesiatich rokov, sa objavilo niekoľko zmienok, podľa ktorých mali niektorí ľudia toto zviera vidieť. Ani jedna správa však nebola potvrdená fotografickým či iným dôkazom, a tak ju po oficiálnej stránke nikto nevidel.

Cougar

Z vedeckého hľadiska tak toto zviera vyhynulo už dávno predtým, ako pribudlo na zoznam. V skutočnosti to však môže mať aj istý prínos. Štáty, ktoré mali zakázané množiť na tomto území pumy zo západu, to majú teraz povolené. Populácia pumy je pritom veľmi prínosná. Toto zviera je v ekosystéme veľmi dôležité, no napriek tomu sa loví kvôli kožušine, mäsu a chová sa ako domáce zviera.

Puma face.jpg
Wikimedia

Puma sa stará o to, aby sa prílišne nerozmnožila vysoká zver, čím vytvára prevenciu pred autonehodami spôsobenými práve jeleňmi, srnkami a losmi. Vďaka pumám tento typ autonehôd klesá o 22% čím zachránia život viac ako 115 ľuďom ročne a tiež zabránia 21 tisíc nehodám. Tým v priemere zachránia americkej ekonomike zhruba dve miliardy dolárov ročne. Takisto sa stará o to, že zranené či choré zvieratá nezaťažujú genofond, keďže sa o ne táto šelma postará. V prírode tak má svoje významné a nezastupiteľné miesto.

Pozri aj: Čínski vedci úspešne naklonovali prvé primáty. Klonovanie ľudí tak čoskoro môže byť realitou

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články