Foto: Hyperloop TT

Matej Mensatoris / / Veda
Preprava formou hyperloopu, teda tlakových kapsúl umiestnených v potrubí, ktoré by dosahovali rýchlosť až 1000 km/h, bola predstavená verejnosti pred piatimi rokmi.

Vtedy takúto víziu predstavil Elon Musk, ktorý svoj hyperloop pokusne vystaval v Kalifornii. Teraz ďalšia spoločnosť, Hyperloop TT sa chystá postaviť skúšobnú trať pri meste Toulouse.

Výstavba bude prebiehať vo viacerých fázach. V prvej vznikne vyše 300 metrový testovací systém, v ďalšej pribudne kilometrová trať. Tá by mala byť dokončená v roku 2019.

Ak všetko pôjde tak ako má, táto trať bude treťou svojho druhu na svete. Dve existujúce sa nachádzajú v Amerike a to už spomínaná trať Elona Muska v Kalifornii a ďalšia sa nachádza pri Las Vegas.

Spoločnosť Hyperloop TT uvažovala o výstavbe aj na Slovensku, ktorý mal prepojiť Viedeň, Budapešť a Bratislavu. Táto myšlienka zatiaľ ale ostáva v teoretickej rovine.

Pozri aj: More v Bystrici či tunel na Jadran. Toto je 7 najveľkolepejších a najodvážnejších slovenských projektov, ktoré však neboli zrealizované

dailymail.co.uk
0
Komentovať (0)