Foto: climeworks.com

Švajčiarska spoločnosť vyrobila prvý prístroj, ktorý dokáže nasať oxid uhličitý a využiť ho na iné účely.

Prístroj Direct Air Capture, postavený pri Zürichu, dokáže odstrániť 900 ton oxidu uhličitého (CO2) ročne. Môže sa využiť ako hnojivo podporujúce rast zeleniny v blízkom skleníku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Je to len zlomok z 10 gigaton, ktoré by mali byť odstránené do roku 2050, aby sa zmiernili klimatické zmeny, no spoločnosť tvrdí, že ide o dôležitý krok k spomaleniu globálneho otepľovania. Podľa Parížskej dohody o zmene klímy by totiž teplota na Zemi nemala stúpnuť o viac ako 2 stupne.

Technológie na znižovanie emisií sú kľúčové pre celý svet,“ tvrdí Christoph Gebald, spoluzakladateľ firmy Climeworks, ktorá Direct Air Capture postavila, vo svojom vyhlásení. Podľa firmy sú na najlepšej ceste k odfiltrovaniu jedného percenta celosvetových emisií do roku 2025. Preto navrhujú, aby bolo postavených celkom 250-tisíc takýchto strojov.

Climeworks

Direct Air Capture má 18 kolektorov, ktoré nasávajú oxid a do ovzdušia vypúšťajú čistý vzduch. Pracujú pri 100 °C a v priebehu pár hodín sú nasýtené CO2. Jeho využitie je široké – od perlivých nápojov, cez ekologické palivá až po hnojivá do skleníkov.

„Zachytávanie CO2 umožňuje redukovanie emisií a zníženie závislosti na fosílnych palivách. Pritom v porovnaní s inými prístrojmi na zachytávanie oxidu môže byť Direct Air Capture používaný kdekoľvek.

Je to dôležitý krok k splneniu podmienok stanovených Parížskou dohodou, ktorú prezident Trump odmietol. No ak ju Spojené štáty skutočne plniť nebudú, bude zrejme potrebné zvážiť aj ďalšie možnosti, akými ešte viac zmierniť dopad na globálne otepľovanie.

Pozri aj: Ak USA nepodpíše Parížsku dohodu o klimatických zmenách, toto všetko čaká planétu Zem v najbližších rokoch

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články