Festival Uprising 2015 už pomaly, ale isto uzatvára svoj bohatý a nabitý line-up. Aj keď ešte nezverejnil všetkých headlinerov a umelcov, je čas, aby...

Festival Uprising 2015 už pomaly, ale isto uzatvára svoj bohatý a nabitý line-up. Aj keď ešte nezverejnil všetkých headlinerov a umelcov, je čas, aby sme sa pozreli na každého interpreta, ktorý na Zlatých Pieskoch vystúpi, trochu detailnejšie. Dnes sa pozrieme na hip hopovú legendu Onyxa a na kalifornské slnko Jah Suna.

Bunny Wailer

bunny_wailer_-_01Na Zlaté piesky koncom leta príde jeden zo zakladateľov legendárnej kapely The Wailers a zásadná postava jamajského roots reggae, Bunny Wailer, vlastným menom Neville O’Riley Livingstone. Okrem toho, že boli Bunny Wailer a Bob Marley nevlastní bratia a priatelia od detstva, spoločne s Peter Tosh-om sa ako The Wailersvýrazne podpísali pod zvuk reggae hudby ako ju poznáme dnes. Nositeľ troch Grammy ocenení je kritikmi považovaný za jedného z najvýznamnejších reggae & world music interpretov, a aj napriek svojim 67 rokom prinesie tento rastaman na Slovensko svoju nezabudnuteľnú, spirituálnu a pozitívnu hudbu. Milovníci nielen roots reggae sa už môžu tešiť na 21. a 22. augusta na pohodovú atmosféru nášho festivalu.

Jeho vystúpenie na Uprisingu 2015 a zároveň aj stredoeurópska premiéra má svoje opodstatnenie, keďže sa tento rok na celom svete oslavuje 70. výročie narodenia Boba Marleyho. Bunny Wailer ako spoluautor mnohých jeho hitov je tým najpovolanejším intrepretom, s ktorým na Uprisingu oslávime dielo a posolstvo kráľa reggae a uctíme si tak pamiatku jednej z najväčších hudobných legiend minulého storočia aj u nás.

[youtube kJE6jM1BZ-Q 720 410]

Začiatok jeho kariéry s The Wailers sa datuje do roku 1963, kedy sa spojili s Coxsone Dodd-om a pod jeho vydavateľstvom Studio One vydali svoj prvý hit „Simmer Down“. Spod tieňa Boba Marley-ho vystúpil však až po Bobovom odchode do USA, kedy sa od kapely odčlenil a rozbehol svoju sólo kariéru hitmi „Who Feels It Knows It“, „Sunday Morning“, „Pass It On“,„This Train“ a „Dancing Shoes“. Jeho prvým albumom bol Blackheart Man z 1976, ktorý sám dodnes považuje za svoj najlepší. Slávnu skladbu „Dreamland“ z tohto albumu produkoval Lee ‚Scratch‘ Perry, čo viedlo k ich následnej spolupráci nielen na veľkej skladbe „Brain Washing“. Na množstve jeho albumov nájdeme hity ako „Cool Runnings“, „Roots Radics Rockers Reggae“, „Rastaman“, „Conqueror“, „Collyman“ alebo „Dance Rock“. Dokopy nahral 29 albumov, pričom ich takmer všetky vydal pod vlastným labelomSolomonic Records. Jeden z najkrajších hlasov Jamajky tiež počuť aj vo filme Rockers, pre ktorý naspieval titulnú pieseň.

Soom T ft. Jstar

soom-t-jstar-1015311Obľúbená škótska Mc Soom T s indickými koreňmi a nezameniteľným prízvukom prinesie toto leto svoj unikátny hlas a obrovskú energiu na Uprising festival. Jej vyše 15-ročné pôsobenie na britskej scéne jej vybudovalo veľkú základňu fanúšikov z každého kúta sveta. Z jej vystúpení je publikum priam unesené a pravidelne patrí k vyhľadávaným aktom na festivaloch a parties. Toto pomerne malé žieňa to však vie na pódiu poriadne roztočiť. Známa je najmä pre svoje digital reggae hity, z ktorých zaručene zaspieva svoje najväčšie ako „Boom Shiva“, „Ganja Ganja“, „Pull It Up“, „Dirty Money“ alebo „Roll It“. Spolupracovala s mnohými umelcami ako Asian Dub Foundation, Mungo´s Hi Fi, The Orb alebo Disrupt (Jahtari), s ktorým v roku 2010 nahrala extrémne populárny album Ode 2 A Carrot, plný typických Jahtari digital riddimov. Glasgowčanka Soom T sa už koncom 90-tych rokov stala rezidentkou undergroundovej scény, soundsytémov a klubov po celom Škótsku. Pôsobila s rôznymi kapelami, pričom si prešla aj rôzne štýly cez rap, gospel, techno toasting až ku reggae a raggamuffinu.

[youtube R3i5OiHGK78 720 410]

Na Uprisingu tento rok vystúpi s britským reggae/hip-hopovým dj-om a producentom menomJstar, ktorý už cez 10 rokov vydáva vlastné mash-upy a remixy na vyniloch, a okrem toho hrá na melodike, base aj husliach. Poslednou vydanou kompiláciou je limitovaný dvoj-vinylLicensed Plates z 2013-teho. Sám Diplo sa vyjadril, že Jstar bol jednou z hlavných inšpirácií pri vzniku formácie Major Lazer. Jeho tvorbu hrávajú najrenomovanejší djs v hre, popritom sám precestoval všetky zásadné festivaly a my sa tešíme, že máme tu časť pozvať tohto pána aj ku nám na Uprising.

0
Uložiť článok
Komentovať