Festival Uprising 2015 už uzavrel svoj bohatý a nabitý line-up. Je čas, aby sme sa pozreli na každého interpreta, ktorý na Zlatých Pieskoch vystúpi, trochu detailnejšie....

Festival Uprising 2015 už uzavrel svoj bohatý a nabitý line-up. Je čas, aby sme sa pozreli na každého interpreta, ktorý na Zlatých Pieskoch vystúpi, trochu detailnejšie. Dnes sa pozrieme na jamajskú reggae ikonu Anthonyho B a rodáka z Brooklynu, Chuck Fenda.

anthony-b_0Anthony B

Jamajská reggae ikona Anthony B sa pri príležitosti osláv svojho 20-ročného pôsobenia na svetovej reggae scéne vracia na Slovensko. Každý kto bol na jubilejnom piatom vydaní Uprising festivalu, určite uzná, že nezabudnuteľný koncert tohto rastafariána nestačí vidieť iba raz. Anthony B, vyhľadávaný a obľúbený Freedom Fighter prináša na pódiá nezastaviteľnú energiu, ktorá dokáže vyburcovať davy a nedovolí im vydýchnuť. Tešiť sa môžete na obrovskú šou, kedy na hlavnom pódiu predstaví svoje najväčšie hity ako „World A Music“, „Raid The Barn“, „Good Life“, „Fire Pon Rome“, „Police“ či „Waterpumpee“, ale aj najnovšie kvalitné počiny ako „March Outta Babylon“, „How Do You Sleep“ alebo „Life Good“.

[youtube Nb6u44etxlM 720 410]

Ako to už pri väčšine reggae interpretov býva, aj Anthony B začínal spevom v kostolnom zbore, neskôr fungoval ako deejay (mc) v Shaggy Hi-Power soundsystéme. Práve vtedy spoznal mnoho vplyvných interpretov, ktorí mu pomohli odštartovať kariéru reggae umelca, ktorý už v roku 1993 naspieval svoj prvý singel „The Living Is Hard“. Keďže pochádza z vysoko veriacej rodiny, stavil na uvedomelejšie politické, či náboženské témy, čo mu už od začiatku kariéry prinieslo veľký úspech. Jeho tvorba je ovplyvnená veľkými umelcami, počnúc Bobom Marleym, Bunny Wailerom, Otis Reddingom, no najmä Peterom Toshom, čo je počuť aj v jeho hlase aj revolučnom postoji. Dokopy vydal 28 albumov a množstvo kompilácií. Na nich spolupracoval s množstvom interpretov, medzi ktorými sa objavili ajSnoop Dogg, Wyclef Jean, Bone Crusher, Seeed či Akon. V jeho najaktuálnejšom albume z 2013-teho, Tribute To Legends, vzdal hold všetkým interpretom, ktorý ho počas jeho tvorby najviac ovplyvňovali a naspieval cover verzie ich najväčších hitov.

chuck-fenda-001Chuck Fenda

Jamajský new roots vietor zaveje na Zlaté piesky v podobe energického predstavenia, ktoré prinesie stálica svetovej reggae scény, Chuck Fenda. Rodák z Brooklynu vyrastajúci na Jamajke zasvätil život rastafariánstvu, čo sa odráža v jeho uvedomelej tvorbe so silným duchovným odkazom. Tento 42-ročný zaslúžilý spevák, prezývaný aj ako „The Living Fire“alebo „Poor People Defender“, začal budovať svoju kariéru v 97-mom, kedy v spolupráci s King Jammy-m vydal svoj prvý prelomový hit „Jah Is All About You“. Tento úspech viedol k ich ďalšej spolupráci a následne k vydaniu debutového albumu Better Days. V textoch sa venuje najmä aktuálnym témam, tiež chudobe a ochrane práv žien, čo najviac cítiť na jeho druhom albume Living Fire z roku 2006. Na ňom nájdeme úspešný track s vychádzajúcou hviezdou Cherine Anderson, „Coming Over“, ktorý hneď po vydaní dobil prvé miesta jamajských hitparád.

[youtube il-0QpMsY4A 720 410]

Pre hráčov GTA IV bude známa skladba „All About Da Weed“, ktorá sa objavila v soundtracku tejto hry. Za svoj najspirituálnejší album považuje Fullfilment, ktorý vyšiel pod najväčším reggae labelom VP Records. V tom istom roku vydal aj Live In San Francisco, a päticu jeho albumov uzatvára počin z 2013, Jah Element, na ktorom nájdeme aj veľký tune„Warning“ na Heart And Soul Riddime. Pravidelne vystupuje na najznámejších jamajských udalostiach ako sú Sting alebo Rebel Salute, precestovanú má aj celú Európu, Ameriku a Japonsko a tento rok konečne spozná aj Slovensko. Chuck Fenda neustále tvorí, nahráva a rozvíja sa aj v súčasnosti a dodnes sa pravidelne objavuje na nových riddimoch z Jamajky alebo Európy. Tak neváhaj a príď si na Uprising vypočuť jeho naj hity ako sú „I Swear“, „Cry For My People“, „Gash Dem“, „It Hard“, „Gwaan Plant“ alebo „Herbalist Farmer“.

Najnovšie články