Poznáte to aj vy? Náš hlas, keď rozprávame, sa nám zdá normálny a je to aj prirodzené. Akonáhle sa však počujeme v telefóne alebo na nejakej nahrávke, zhrozíme sa.

Znie to úplne inak ako v našej hlave a často krát sa cítime trápne. Ako si teda vysvetliť tento jav?

Dôvod, ako sa ukazuje, je veľmi jednoduchý. Keď počujeme náš hlas na nejakej nahrávke, zvukové vlny vychádzajúce z reproduktorov do našich uší „putujú“ vzduchom a počujeme náš hlas tak, ako nás počujú rozprávať aj ostatní ľudia.

BrightSide, astkhik.com
BrightSide, astkhik.com

Keď počujeme svoj hlas, dá sa povedať, že ho počujeme dvomi spôsobmi- zvnútra a zvonku. Zvnútra znamená, že počujeme zvuk, ktorý vychádza z našich úst a teda zvuk, ktorý počujú aj ostatní ľudia. Zároveň počujeme aj zvuk, ktorý sa vibráciami roznáša od hlasiviek až do našej hlavy, teda do mozgu. Navyše kosti a lebka majú tendenciu utlmovať zvukové frekvencie a vibrácie a to je dôvod, prečo náš hlas nám znie nižšie, aj keď v skutočnosti je trochu vyšší.

BrightSide, astkhik.com
BrightSide, astkhik.com

Ak chcete vedieť ako váš hlas skutočne znie, zakryte si ľavé ucho rukou a prehovorte, poprípade si vytvorte nejakú nahrávku. Pre vás to síce môže znieť zvláštne a smiešne, ale verte, či nie, takto vás počujú aj ostatní.

Pozri aj: Prečo existuje sex? Vedci prišli s pozoruhodným vysvetlením, nad ktorým ste určite neuvažovali

brightside
Príbehy
0
Komentovať (0)