Foto: Pexels.com

Sex je bežnou súčasťou našich životov, no čo ak ho niekto odmieta?

Sex má veľký vplyv na mnohé aspekty nášho života a okrem iného je jednou z najzákladnejších fyziologických potrieb. Tvorí našu identitu a jadro nášho spoločenského života. Väčšina ľudí však strávi minimálne krátku dobu bez toho, aby ho mali. To môže viesť k emocionálnej úzkosti, nespokojnosti, hanbe a nízkemu sebavedomiu, a to aj v prípade partnera, ktorý sex odmieta, aj toho, kto je odmietaný.

Zatiaľ čo sa naša spoločnosť na sex zameriava dostatočne, na jeho odmietanie už ani veľmi nie. Oba prípady sú pritom bežne prítomné v životoch nás alebo našich známych. Výskumníci v oblasti ľudského správania prišli na to, že absencia sexu vplýva hneď na niekoľko aspektov. Pre porovnanie ak má človek aktívny sexuálny život, má aj dokázateľne vyššie sebavedomie, pocit vyrovnanosti a kvalitného života. Na druhej strane tí, ktorí sa mu vyhýbajú, majú častejšie pocity úzkosti, smútku, depresie a problémy vo vzťahu. Podľa prieskumu až 19% dospelých nemá sex, no líši sa to v závislosti od pohlavia alebo toho, či je dotyčný zadaný alebo nie, pritom takmer nikto, kto je slobodný, nebol dlhú dobu bez sexu.

Pixabay

Ďalší výskum tiež potvrdil, že ženy sex odmietajú častejšie ako muži. Prekvapivé však je, že až 40% z nich takéto radovánky vo vzťahu odmietalo dlhú dobu. Bolesť počas sexu či nízke libido je jedným zo základných problémov, okrem iného za to môže aj sexuálne obťažovanie v detstve. Tehotné ženy sa zase obávajú potratu alebo ublíženiu plodu.

Muži majú tiež svoje dôvody, prečo sex radšej odmietnuť. Či sa jedná o impotenciu, zdravotné problémy alebo nedostatok príležitostí, muži sa radšej nechajú zájsť chuť. Platí, že pri oboch pohlaviach sú zdravotné problémy vážnym a častým dôvodom, prečo si sex nedopriať – napríklad pacienti, ktorí majú problémy so srdcom sa obávajú infarktu.

Pixabay

Dávno už neplatí, že staršie páry by si potešenie nemali dopriať, no ak majú nejaké problémy, ktoré by im v tom mohli brániť, je dôležité sa o tom porozprávať so svojím lekárom alebo s odborníkom, ktorému dôverujú.

Pozri aj: Sto ľudí prezradilo, aká je ich obľúbená sexuálna poloha. Zhodujú sa ich „chúťky“ s vašimi?

sciencealert.com
Príbehy
0
Komentovať (0)